Koka e Bllako në burg, Kraja: Pa masë sigurimi nga gjykata, janë ende të pafajshëm

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i SPAK Arben Kraja në një intervistë ekskluzive për Euronews Albania, foli për masat e sigurisë ndaj ish-ministrit Lefter Koka dhe ish-deputeti Alqi Bllako, të cilët ndodhen prapa hekurave, pasi dyshohet se janë të përfshirë në aferën e inceneratorëve.

Ai është shprehur se për një person për fakte të ndryshme mund të dalin masa sigurie të ndryshme.

“Janë dy procedime penale që po hetohen, njëri lidhet me inceneratorin e Elbasanit, tjetri me atë të Fierit. Secili nga prokurorët ka vlerësuar faktin për të cilën ai ka qenë duke hetuar. Për një person për fakte të ndryshme mund të dalin dhe dy masa sigurie të ndryshme”- u shpreh Kraja.

- Advertisement -

Ndër të tjera ai theksoi se Bllako e Koka janë të pafajshëm deri sa të jepet vendimi i formës së prerë. Kraja tha se nëse do të shpallen të pafajshëm, të dy do të rimbursohen për kohën që kanë qenë në burg.

“Ne kemi kërkuar masën e sigurimit por ne kemi detyrimin që këta të prozumohen të pafajshëm deri sa të jepet vendimi i formës së prerë. Masat e sigurimit ankimohet. Janë disa shkallë të gjyqësorit që i vlerësojnë masat. Unë e di që Gëllçi është shpallur fajtor.

Ligji parashikon që nëse Gjykata në fund do të japë vendim dhe do deklaroj të pafajshëm ai ka të drejtë të kërkojë rimbursim për të gjithë burgun që kanë bërë.”- theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

Gjendet i vdekur në hotel turisti spanjoll, dyshimet e para

Një turist spanjoll është gjetur i pajetë në dhomën e një hoteli në Karavasta, Divjakë. Sipas policisë, shtetasi spanjoll F. C., 47 vjeç, dyshohet...

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon çfarë po ndodh pas dyerve të SPAK

Brikena Kasmi, ish-zv.ministre e Drejtësisë tha në emisionin Now në Euronews Albania se rasti i Arben Ahmetajt është trumbetuar shumë në media, por duhet...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×