Kreu i Komunës së Preshevës: Jemi në gojën e ujkut, po na sulmojnë, jemi shënjestra

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i Komunës së Preshevës Shqipërim Arifi është shprehur se Kosova duhet të jetë në mbështetje të tyre.

Në një intervistë për Euronews Albania, ai theksoi se Lugina e Preshevës është në ‘Gojë të ujkut’, referuar  sulmeve nga serbët në Veri të Kosovës.

Më tej ai nënvizoi se një familje në Luginë është kërcënuar duke theksuar se serbët që jetojnë në Kosovë janë të flustruar dhe do të marrin hak për atë se çfarë bëri policia e Kosovës në Veri.

- Advertisement -

“Në Luginën e Preshevës kemi pasur sulme. Një familje në Medvegjë është sulmuar verbalisht dhe është kërcënuar. Ky është indikator i qartë që komunitetet serbe këtu në vende ku banojnë dhe shqiptarë janë të flurtusuar dhe janë të motivuar të nxjerrin hak për atë se çfarë ka bërë policia kosovare në Veri të Kosovës. Është momenti që Kosova të jetë pranë nesh. Jemi të rrezikuar. Ne jemi në gojë të ujkut këtu, jo pse po frikësohemi por ne nuk ki kemi mjetet për tu marrë me Serbinë, Kosova është e thirrur për të qenë pranë nesh. Duhet me qenë me për dialogun pranë nesh”-tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

TË FUNDIT

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×