English

Kush e merr PD-në pas 3 nëntorit, juristi tregon 3 variantet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Më 3 nëntor Gjykata e Apelit do të shqyrtojë kërkesën e Enkelejd Alibeajt për të rrëzuar vendimin gjykatës së shkallës të datës 18 mars 2022, kur regjistroi ndryshimet statutore të Kuvendit të 17 korrikut 2021.

- Advertisement -

PD kërkon që Gjykata t’i shqyrtojë bashkë ndryshimet statutore si ato të 17 korrik edhe ato të 18 dhjetorit.

Juristi Arbër Hoxha shpjegon për Euronews Albania tre variantet e vendimmarrjes së Gjykatës dhe pasojat që ato shkaktojnë për drejtimin e partisë në vijim.

“Njëri nga variantet mund të jetë lënia në fuqi e vendimit. Varianti i dytë mund të jetë ndryshimi i vendimit dhe pranimi i ankimimit të zotit Aliebeaj dhe zotit Bardhi dhe varianti i tretë është prishja e vendimit dhe kthimi për rigjykim pa lënë asnjë pasojë juridike lënia në fuqi. Nëse do të prishet dhe të kthehet për rigjykim, atëherë në këtë rast të gjitha veprimet e kryera deri tani nuk do të sjellin asnjë pasojë juridike në pritje të vendimmarrjes së shkallë së parë”, thotë juristi.

Avokati Hoxha tregon edhe problematikat e kësaj çështje në momentin që Alibeaj ka bërë ankimin.

“Nuk ka të bëjë fare me çështjen e afatit, por ka të bëjë a është më zoti Alibeaj personi përgjegjës për të nënshkruar një ankim apo jo? Për mua, jo”, u shpreh Hoxha

Përveç kësaj çështje, në Gjykatën e Apelit për statusin juridik të Partisë Demokratike është edhe një tjetër padi e Alibeajt që ka kërkuar shfuqizimin e gjykatës së shkallës së parë me gjyqtar Agron Zhukrin që njohu dhe regjistroi statutin e ri të dalë nga kuvendi i datës 11 dhjetor. Për këtë çështje ende nuk ka një datë shqyrtimi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?