“Kush vjen me gomone do arrestohet”, çfarë parashikon ligji i ri britanik për azilin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avokati Naim Hasani ka shpjeguar se çfarë përmban ligji I ri për emigrantët që shkojnë në Britani.

Në  një lidhje të drejtpërdrejt për Euronews Albania, Hasani theksoi se kushdo që të shkojë në Britani e sidomos ato që udhëtojnë me gomone do të futen në burg për 28 ditë.

Sipas tij pas kësaj periudhe kohore, emigrantët ose do të kthehen në vendlindjen e tyre ose do të dërgohen në një vend të tretë.

- Advertisement -

“Pas këtij ligji, çdo azilkërkues që vjen në Britani në mënyrë ilegale, sidomos ato që vijnë me gomone do të arrestohen menjëherë nga autoritetet e emigracionit dhe do të mbahen në qendra burgu, për një periudhë 28 ditë. Më pas ose do të kthehen në Shqipëri ose do të gjendet mundësia për një vend të tretë.

Ajo që ka hasur një kundërshtim të fortë është fakti se personat që vijnë ilegalisht në Shqipëri nuk do të kenë të drejtë të fajësimit ligjor, as të lirohen me kusht dhe as të drejt për rishikim gjyqësor.  Ka shenja që qeveria britanike të fillojë të dëgjoj thirrje e vazhdueshme për ligjin. Britania ka shkelur rregullat që I ka themeluar vetë . Kjo e ka shqetësuar mjaft opinionin publik”- theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Burri ishte kundër!” Stilistja: Nuk donte që të hapja Instagram për djalin

Stilistja Enxhi Valteri tha në “Good Mornin Albanians” se ka vendosur të mos postojmë më foto të djalit të saj në Instagram. E ftuar për...

VIDEO| Momentet pasi siriani qëllon me thikë fëmijët në parkun e lojërave

Një ngjarje e rëndë ndodhi ditën e djeshme në qytetin e Annecy në juglindje të Francës. Një burrë i armatosur me një thikë sulmoi një...

Kujdes fëmijët, pedofilët gjenden dhe në Instagram

Instagram, faqja e njohur e rrjeteve sociale me më shumë se 1.3 miliardë përdorues, “ndihmon” të promovojë një rrjet të gjerë llogarish të dedikuara për...

TË FUNDIT

“Burri ishte kundër!” Stilistja: Nuk donte që të hapja Instagram për djalin

Stilistja Enxhi Valteri tha në “Good Mornin Albanians” se ka vendosur të mos postojmë më foto të djalit të saj në Instagram. E ftuar për...

VIDEO| Momentet pasi siriani qëllon me thikë fëmijët në parkun e lojërave

Një ngjarje e rëndë ndodhi ditën e djeshme në qytetin e Annecy në juglindje të Francës. Një burrë i armatosur me një thikë sulmoi një...

Kujdes fëmijët, pedofilët gjenden dhe në Instagram

Instagram, faqja e njohur e rrjeteve sociale me më shumë se 1.3 miliardë përdorues, “ndihmon” të promovojë një rrjet të gjerë llogarish të dedikuara për...

Bie nga kati i 6 i hotelit në Durrës, humb jetën turistja polake, detajet e para

Një tursite polake, 55-vjeçare e cila vendosi të kalonte pushimet në Shqipëri, ka humbur jetën pasi ka rënë nga hoteli ku po qëndronte. Ngjarja ka...

Vrau Elton Çiçon në 2016, Apeli i GJKKO konfiskon pasuritë e Jani Aliajt

Gjykata e e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka vendosur konfiskimin e pasurive të Jani Aliajt nga Tepelena i cili...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×