English

“Lajçak i njëanshëm!” Eurodeputeti austriak: Vendi i tij ende nuk e njeh Kosovën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eurodeputeti austriak Thomas Waitz ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth zhvillimeve më të fundit të situatës së tensionuar Kosovë-Serbi.

- Advertisement -

Ndër të tjera ai ka komentuar edhe qendrimet e të dërguarit të Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, të cilat i ka quajtur të njëanshme dhe në favor të Serbisë.

Sipas eurodeputetit po i bëhen shumë kërkesa Kosovës ndërsa asnjë kërkesë nuk po i bëhet Serbisë, por megjithatë sipas tij, kjo do tregojë se kush është vërtetë duke u afruar me parimet e demokracisë së deputetit.

“Fatkeqësisht nuk ka garanci që serbët do të marrin pjesë në zgjedhje. Kur unë konfrontova zotin Lajçak me fjalën e tij të njëanshme, ishte çasti kur ai po ndante disa kushte për palën serbe, por për fat të keq ai nuk e ngriti zërin aq shumë për palën serbe dhe për problemet e tyre.

Nëse qeveria e Kosovës tregon se ka vullnetin të paktën të përpiqen. Qeveria e Kosovës është duke u afruar me parimet e demokracisë që ka BE-ja dhe nëse Lista Serbe është sërish duke  bojkotuar zgjedhjet mendoj se e tërë BE-ja do e ketë të qartë se kush është duke e minuar demokracinë.

I pyetur se përse e cilëson të dërguarin e Bashkimit Europian për dialogun Prishtinë-Beograd të njëanshëm, eurodeputeti u përgjigj:

“Fatkeqësisht, ju mund ta shikoni edhe në historikun e tij si politikan, ai ka qenë ambasador i Sllovakisë në Serbi, ka qenë ministër i jashtëm në vitin kur u shpall pavarësia e Kosovës. Sllovakia është një vend i cili nuk e ka njohur Kosovën dhe është nuk është një parakusht i mirë për të që të jetë i paanshëm në këto negociata.

Madje ai ka qenë ministër i jashtëm dhe nuk foli fjalë të mira për njohjen e Kosovës, ai ka marrëdhënie shumë të mira me Serbinë. Ne mund të shikojmë se pjesëmarrja e tij nuk ka pasur rezultat në uljen e tensioneve”,-tha për Euronews Albania, Thomas Waitz.

LEXONI GJTIHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×