Lama: Kurti e ka pranuar asosacionin, po blen kohë për ta futur në marrëveshje

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Asosacioni i Komunave me shumicë serbe është pjesë e planit europian për Kosovën. Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian insistojnë se ai duhet diskutuar, duke shtuar se nuk do ketë kompetenca ekzekutive.

Ish-ambasadorja e Kosovës, Alma Lama tha në emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se ndonëse kryeministri Albin Kurti ka kundërshtuar çdo element të dialogut me Serbinë, atij do t’i duhet ta pranojë, por po përpiqet të gjejë shpjegimin për elektoratin e tij.

“Të gjithë e dimë që një asosacioni me kompetenca ekzekutive do ta dëmtonte shtetin e Kosovës. Asosacioni është marrëveshje e pranuar në 2013 dhe kemi deklaratën e SHBA që thotë se do të bazohet në kushtetutën e Kosovës. Kërkohet të ndërtohet një asosacion që përputhet me ligjet e Kosovës.

- Advertisement -

Kurti s’e bën se bie në kundërshtim me politiken që ka ndjekur, por mendoj se po blen kohë për ta futur në  një paketë që do të jetë e paketë e marrëveshjes finale. Kemi parë dokumentin e publikuar dhe në të thuhet se pika 10 është pikërisht asosacioni. Kjo është një lloj hipokrizie e panevojshme”, tha Lama.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Analisti serb: Ja kur do ta njohë Serbia pavarësinë e Kosovës

Analisti serb, Dushan Janiç thotë se njohja e pavarësisë së Kosovës nga Serbia mund të ndodhë brenda këtij viti. Në një intervistë për Euronews Albania,...

Berisha: Rama përdori Soros-in dhe FBI-në për të më shpallur “non grata”

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se kryeministri Edi Rama përdori miliarderin George Soros dhe FBI-në, për ta shpallur atë "non grata". Në një...

Berisha: Rama korruptoi McGonigal-in, donte të qeveriste pa opozitë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha thotë se kryeministri Edi Rama korruptoi ish-zyrtarin e FBI-së, Charles McGonigal, pasi donte që të qeveriste vendin pa...

TË FUNDIT

Analisti serb: Ja kur do ta njohë Serbia pavarësinë e Kosovës

Analisti serb, Dushan Janiç thotë se njohja e pavarësisë së Kosovës nga Serbia mund të ndodhë brenda këtij viti. Në një intervistë për Euronews Albania,...

Berisha: Rama përdori Soros-in dhe FBI-në për të më shpallur “non grata”

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se kryeministri Edi Rama përdori miliarderin George Soros dhe FBI-në, për ta shpallur atë "non grata". Në një...

Berisha: Rama korruptoi McGonigal-in, donte të qeveriste pa opozitë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha thotë se kryeministri Edi Rama korruptoi ish-zyrtarin e FBI-së, Charles McGonigal, pasi donte që të qeveriste vendin pa...

Norvegjia do të blejë 54 tanke “Leopard” nga Gjermania

Norvegjia do të blejë 54 tanke të reja" Leopard 2" të prodhimit gjerman për ushtrinë e saj dhe do të ketë një opsion për...

Cristiano Ronaldo ‘thyen mallkimin’, shënon golin e parë në ligën saudite

Kristiano Ronaldo ka 'thyer mallkimin e tij' në futbollin e Arabisë Saudite, pasi ka gjetur golin e parë në ndeshje zyrtare me fanelën e...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×