English

Luajti për 58 orë rresht, nigeriani thyen rekordin e maratonës së Shahut

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nën dritat e ndezura të Times Square ikonë të Nju Jorkut, mjeshtri nigerian i shahut, Tunde Onakoya, ka thyer rekordin për maratonën më të gjatë të Shahut.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, pasi luajti për 58 orë rresht ai ishte ende në bord.

Onakoya shpreson të mbledhë 1 milion dollarë (805,000 £) për bamirësi për të mbështetur edukimin e shahut për miliona fëmijë.

Qindra mbështetës nga komuniteti nigerian i qytetit janë shfaqur duke brohoritur për mjeshtrin e shahut, duke përfshirë yllin nigerian Afrobeats, Davido.

Ata vendosën muzikë dhe i dhanë energji atij me furnizime të pjatave klasike nigeriane, duke përfshirë ushqimin e preferuar kombëtar, orizin jollof.

Mbështetësit lanë mesazhe në transmetim duke lavdëruar Onakoya-n si një frymëzim.

“Faleminderit që guxon të ëndërrosh dhe na tregove nivelet në të cilat ne të gjithë mund ta çojmë fuqinë e trurit tonë! Bravo Tunde! Unë do të marr përsëri tabelën time të shahut haha”, ka shkruar një komentues.

“Z. Onakoya është një simbol i përsosmërisë dhe elasticitetit që i dallon nigerianët si brenda ashtu edhe jashtë vendit… Shkoni, bëni histori dhe shkruani emrin tonë me ar,” postoi zëvendëspresidenti i Nigerisë Kashim Shettima në ‘X’.

“Lagos po rrënjoset për ju,” i tha Onakoya, guvernatori i shtetit Lagos, Babajide Sanwo-Olu, duke shtuar se përpjekja e tij ishte “një testament i fuqishëm se si madhështia mund të dalë nga kudo”.

Rekordi i mëparshëm botëror, i njohur nga rekordet botërore Guinness, ishte 56 orë, nëntë minuta dhe 37 sekonda, i cili u vendos nga dyshja norvegjeze Hallvard Haug Flatebø dhe Sjur Ferkingstad në 2018.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?