Makina e re që është shitur më shtrenjtë në një ankand

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bugatti shiti supermakinën e saj të fundit me motor gazi në një ankand në Paris të mërkurën për më shumë se 10 milionë dollarë, duke vendosur një rekord botëror në ankand për një makinë të re.

Çmimi me tetë shifra eklipson shitjet e mëparshme në ankand të makinave të reja, sipas Hagerty, një kompani që gjurmon tregun e makinave koleksioniste.

Rekordi i mëparshëm për një makinë të re të shitur në ankand ishte një Ferrari, LaFerrari Aperta, një supermakinë hibride me majë të hapur që ishte shitur për 8.3 milion € – rreth 9 milion dollarë me kursin e sotëm të këmbimit – në 2017, në një tjetër RM Sotheby’s.

- Advertisement -

“Ofertat për këtë supermakinë blu shkuan aq shumë sepse është unike dhe, në raste si ky, koleksionistët “ofertojnë duke e ditur se nuk do të kenë një shans të dytë”, tha John Ëiley, menaxher i vlerësimit dhe analitikës në Hagerty.

Kjo makinë mund të arrijë 200 km/h, ose 124 mph, në 5,5 sekonda. E aftë për të arritur 236 milje në orë, ai gjithashtu ka një shpejtësi maksimale më të lartë se Pur Sport, por gjithsesi jo aq e lartë sa disa modele të tjera Bugatti që, të paktën në teori, mund të arrijnë 300 milje në orë.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Debati për Duron, Braçe në Kuvend: U vranë njerëz në bulevard e s’foli njeri

“Të shash nuk të bën deputet. Më vjen mirë që në këtë sallë po flitet për vendime gjykatë. Për të korruptuar që arrestohen. Sepse,...

“Jam gati te vdes”- Deklarata e fortë e Vuçiç, kush po e kërcenon presidentin serb

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, gjatë një takimi  të zhvilluar me kryeministren e Serbisë Ana Brnabiç dhe një pjesë të bashkëpunëtorëve të saj ta...

Zbardhet shkaku i helmimit masiv në Bulqizë, një 64-vjeçar ndoti tubacionin e ujit

Është zbardhur nga AKU dhe policia shkaku i helmimit masiv të qytetarëve në zonën e Bulqizës ditën e shtunë. Sipas policisë shkak për helmimin është...

TË FUNDIT

Debati për Duron, Braçe në Kuvend: U vranë njerëz në bulevard e s’foli njeri

“Të shash nuk të bën deputet. Më vjen mirë që në këtë sallë po flitet për vendime gjykatë. Për të korruptuar që arrestohen. Sepse,...

“Jam gati te vdes”- Deklarata e fortë e Vuçiç, kush po e kërcenon presidentin serb

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, gjatë një takimi  të zhvilluar me kryeministren e Serbisë Ana Brnabiç dhe një pjesë të bashkëpunëtorëve të saj ta...

Zbardhet shkaku i helmimit masiv në Bulqizë, një 64-vjeçar ndoti tubacionin e ujit

Është zbardhur nga AKU dhe policia shkaku i helmimit masiv të qytetarëve në zonën e Bulqizës ditën e shtunë. Sipas policisë shkak për helmimin është...

“Sa para paguhesh zoti Bardhi?”, Balluku akuzon kreun e grupit parlamentar të PD

Zv/kryeministrja, njëherash ministre e Infrastrukturës dhe energjeritkës, Belinda Balluku i tha kryetarit të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi se ai është votuar...

Arrestimi i Duros, distancohet Manastirliu: Përgjegjësia individuale, të hetohet

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka reaguar për herë  të parë në lidhje me arrestimin për korrupsion të sekretares së përgjithshme të këtij institucioni,...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×