Mariah Carey zyrtarisht nuk është “Mbretëresha e Krishtlindjeve”

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aplikimi i Mariah Carey për markën tregtare “Mbretëresha e Krishtlindjeve” është refuzuar nga Zyra e Patentave dhe Markave të SHBA-së.

Kërkesa e yllit amerikan u refuzua pasi kompania e saj nuk iu përgjigj kundërshtimit të një këngëtari tjetër.

Marka tregtare do t’i kishte dhënë asaj të drejtën ligjore për të ndaluar të tjerët nga përdorimi i titullit në muzikë dhe mallra.

- Advertisement -

Carey gjithashtu dështoi në përpjekjet për të markuar shkurtesën “QOC” dhe “Princess Christmas”.

Ylli i muzikës është bërë sinonim i periudhës festive që nga publikimi i këngës së saj të vitit 1994, All I Want for Christmas Is You.

Duke përfunduar një rrugëtim prej 26 vitesh, klasikja festive e kudogjendur më në fund arriti në vendin e parë në tabelën e këngëve solo në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2020.

Kompania e Carey-t Lotion LLC aplikoi për markën tregtare yuletide vitin e kaluar, duke çuar në një tjetër këngëtare, Elizabeth Chan, e cila u përball me një sfidë ligjore në gusht, në një përpjekje për ta bllokuar atë nga marrja e regjistrimit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

"Një Sekretare e Përgjithshme kapet në flagrancë duke marrë lekë. Si mund të ndodhë kjo? Ana e pëlqyeshme e kësaj medalje është që kapet...

Pas Sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH

Pas sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH. Mësohet se është arrestuar Laura Sheto. Ditën e sotme është arrestuar dhe sekretarja e...

“Ankohej e vajtonte”, Osmani flet pas takimit me Vuçiç: Nuk ishte takim negociues

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka folur pas takimit me Aleksandër Vuçiç në praninë e presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kancelarit Olaf Scholz, në...

TË FUNDIT

Arrestimi i Sekretares së Përgjithshme të MSH, vjen reagimi i Ramës

"Një Sekretare e Përgjithshme kapet në flagrancë duke marrë lekë. Si mund të ndodhë kjo? Ana e pëlqyeshme e kësaj medalje është që kapet...

Pas Sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH

Pas sekretares së Përgjithshme, në pranga dhe një punonjëse tjetër e MSH. Mësohet se është arrestuar Laura Sheto. Ditën e sotme është arrestuar dhe sekretarja e...

“Ankohej e vajtonte”, Osmani flet pas takimit me Vuçiç: Nuk ishte takim negociues

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka folur pas takimit me Aleksandër Vuçiç në praninë e presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kancelarit Olaf Scholz, në...

Arrestohet sekretarja e përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë

Është arrestuar ditën e sotme sekretarja e përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë, Joana Duro. Burime për Euronews Albania bëjnë me dije se arrestimi i zyrtares...

2.76 milionë banorë në Shqipëri, mosha mesatare arrin 38.8 vjeç

Shqipëria ka humbur 1.1% të banorëve të saj gjatë vitit 2022, përqindje kjo që e ka çuar popullsinë e vendit në 2.761.785 banorë. Rënia e numrit...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×