Më shumë se 28,000 rusë janë vrarë që nga fillimi i luftës, sipas Ukrainës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rreth 28.300 ushtarë rusë janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus në shkallë të plotë, sipas Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Deklaratën, Shtabi e bëri në faqen zyrtare në Facebook të mërkurën, ku shtoi se gjatë ditës së kaluar Rusia ka humbur rreth 400 ushtarakë.

Shtabi i Përgjithshëm bëri me dije në njoftimin e tij të përditshëm se Rusia gjithashtu ka pësuar humbje të konsiderueshme në mjete.

- Advertisement -

Përllogaritja me përafërsi të Shtabit për humbjet e Rusisë në mjete lufte:

 • 1251 tanke
 • 3043 mjete të blinduara
 • 586 sisteme artilerie
 • 199 sisteme raketash
 • 91 sisteme të mbrojtjes ajrore
 • 202 avionë luftarakë
 • 167 helikopterë
 • 2,137 kamionë dhe cisterna karburanti
 • 13 luftanije dhe varka
 • 102 raketa lundrimi
 • 441 dronë
 • 43 pajisje speciale

Më 24 maj bëhen tre muaj që prej nisjes së sulmeve ruse në Ukrainë, e cila la mijëra të vdekur, mes tyre civilë e fëmijë, ndërsa shkatërroi disa qytete.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Debati për Duron, Braçe në Kuvend: U vranë njerëz në bulevard e s’foli njeri

“Të shash nuk të bën deputet. Më vjen mirë që në këtë sallë po flitet për vendime gjykatë. Për të korruptuar që arrestohen. Sepse,...

“Jam gati te vdes”- Deklarata e fortë e Vuçiç, kush po e kërcenon presidentin serb

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, gjatë një takimi  të zhvilluar me kryeministren e Serbisë Ana Brnabiç dhe një pjesë të bashkëpunëtorëve të saj ta...

Zbardhet shkaku i helmimit masiv në Bulqizë, një 64-vjeçar ndoti tubacionin e ujit

Është zbardhur nga AKU dhe policia shkaku i helmimit masiv të qytetarëve në zonën e Bulqizës ditën e shtunë. Sipas policisë shkak për helmimin është...

TË FUNDIT

Debati për Duron, Braçe në Kuvend: U vranë njerëz në bulevard e s’foli njeri

“Të shash nuk të bën deputet. Më vjen mirë që në këtë sallë po flitet për vendime gjykatë. Për të korruptuar që arrestohen. Sepse,...

“Jam gati te vdes”- Deklarata e fortë e Vuçiç, kush po e kërcenon presidentin serb

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, gjatë një takimi  të zhvilluar me kryeministren e Serbisë Ana Brnabiç dhe një pjesë të bashkëpunëtorëve të saj ta...

Zbardhet shkaku i helmimit masiv në Bulqizë, një 64-vjeçar ndoti tubacionin e ujit

Është zbardhur nga AKU dhe policia shkaku i helmimit masiv të qytetarëve në zonën e Bulqizës ditën e shtunë. Sipas policisë shkak për helmimin është...

“Sa para paguhesh zoti Bardhi?”, Balluku akuzon kreun e grupit parlamentar të PD

Zv/kryeministrja, njëherash ministre e Infrastrukturës dhe energjeritkës, Belinda Balluku i tha kryetarit të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi se ai është votuar...

Arrestimi i Duros, distancohet Manastirliu: Përgjegjësia individuale, të hetohet

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka reaguar për herë  të parë në lidhje me arrestimin për korrupsion të sekretares së përgjithshme të këtij institucioni,...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×