English

Mekaniku në karrocë përshtat makinat për personat me aftësi të kufizuara

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mekaniku Flamur Bala i cili është në karrige me rrota tregoi në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se përshtat makinat për personat me aftësi të kufizuara.

- Advertisement -

Ai tha se prej 12 vitesh merret me këtë profesion dhe u vjen në ndihmë atyre që kanë aftësi ndryshe.

“Me forcat e mia dhe të familjes, duke punuar me makina, kam arritur të kursej dhe të marr një makinë të përshtatur. Gjërat e tjera i kam bërë vet, rampën për t’u futur brenda dhe komandimin me dorë,” – tregoi Bala.

Personat me aftësi  kufizuara vit pas viti kanë problematikat e tyre  Shqipëri, sidomos sa i përket aksesit lëvizshmëri. Shumica e rrugëve nuk e kanë infrastrukturën e duhur sidomos  pjesën e trotuareve dhe kjo bën  personat me pamundësi lëvizjeje kenë vështirësi për ecur me karrocë  rrugë. Po ashtu edhe hyrja  institucione caktuara është e vështirë sepse nuk zbatohen kushtet teknike.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?