Memaj: Subvencionohemi 100 lekë/litër, na u desh të marrim dhe kredi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dashnor Memaj, kreu i shoqatës urbane dhe interurbane është shprehur se njëherë në tre muaj transporti publik subvencionohej me 100 lekë/litër por që tashmë kjo është ndërprerë.

I ftuar në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, ai tha se për shkak të situatës së vështirë ekonomike që po përballet ky sektor, operatorët janë detyruar që të marrin kredi.

“Ka mungesë të dëshirës për të pasur një zgjidhje përfundimtare dhe afatgjatë. Unë s’jam dakord që subvencioni të jetë me periudha mujore. Në momentin që duam të kemi transport  funksional emergjent na duhet ndërhyrje emergjente në politika afatgjata. Do të kemi disa autobusë por asnjëherë nuk do kemi transportin publik në nivelin publik që t’u shërbej qytetarëve siç e meritojnë.

- Advertisement -

E fundit që kërkuam ishte rritja e çmimit të biletave por pamë që na u mbyllën të gjitha rrugët. Nuk kishim mbështetje as subvencion. Ne na subvencionohet dy herë në tre muaj nga 10 lekë për litër. Por kjo u ndërpre. Nga ajo periudhë e deri tani ne operojmë me forcat tona duke marrë dhe kredi. Shumica e operatorëve nuk marrin as kredi për shkak se kanë kredi dhe më parë”- tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Gjatë pandemisë pija 4 shishe verë, më pas vendosa të lë alkoolin”, rrëfehet Adele

Këngëtarja Adele ka treguar se ka pinte katër shishe verë para se të vinte dreka gjatë kohës së pandemisë. Sipas këngëtares gjatë kohës së...

Italia ndalon ushqimin sintetik, Meloni mbështet propozimin: Mbron fermerët

Qeveria e djathtë e Italisë ka mbështetur një draft që ndalon mishin e prodhuar në laborator dhe ushqimet e tjera sintetike, me qëllim mbrojtjen...

“Ku do i gjesh paratë për fushatë?”, Bushati-Këlliçit: Trego se ku i merr

Andi Bushati e pyeti kandidatin për Bashkinë e Tiranës Belind Këlliçi se nga i merr ai paratë për fushatën duke qenë se si Parti...

TË FUNDIT

“Gjatë pandemisë pija 4 shishe verë, më pas vendosa të lë alkoolin”, rrëfehet Adele

Këngëtarja Adele ka treguar se ka pinte katër shishe verë para se të vinte dreka gjatë kohës së pandemisë. Sipas këngëtares gjatë kohës së...

Italia ndalon ushqimin sintetik, Meloni mbështet propozimin: Mbron fermerët

Qeveria e djathtë e Italisë ka mbështetur një draft që ndalon mishin e prodhuar në laborator dhe ushqimet e tjera sintetike, me qëllim mbrojtjen...

“Ku do i gjesh paratë për fushatë?”, Bushati-Këlliçit: Trego se ku i merr

Andi Bushati e pyeti kandidatin për Bashkinë e Tiranës Belind Këlliçi se nga i merr ai paratë për fushatën duke qenë se si Parti...

Ministri i Jashtëm iranian në Moskë, bisedime me Lavrovin për programin bërthamor

Ministri i Jashtëm iranian, Hossein Amir-Abdollahian mbërriti në Moskë mbrëmjen e së martës, për një vizitë zyrtare. Amir-Abdollahian dhe delegacioni i tij u prit në...

Shefi i Wagner: Beteja për Bahmutin na ka shkaktuar dëme të rënda

Yevgeny Prigozhin, kreu i grupit mercenar rus, Wagner, tha më 29 mars se luftimet për qytetin ukrainas të Bakhmutit kanë shkaktuar dëme të rënda...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×