Miron Çako: Shoqëria jonë nuk e do lindjen e fëmijëve, por kënaqësinë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Teologu Miron Çako thotë se ditët e sotme, shoqëria shqiptare nuk e do lindjen e fëmijëve, por preferojnë kënaqësinë.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Çako u shpreh se shoqëria është bërë egoiste, teksa shtoi se nuk duan të marrin kosto ose përgjegjësi.

“Normalisht, fertiliteti nuk është diçka e thjeshtë, është një dhuratë shumë e madhe që ne e shikojmë nga krijuesi sepse çifti i parë u krijua mashkull dhe femër dhe Zoti tha shtohuni, shumohuni dhe pushtoni botën. Fertiliteti është një dhuratë dhe si çdo dhuratë do kujdesin e vet, nuk do abuzim.

- Advertisement -

Vërtet njeriu mund të jetë fertil në një moshë shumë të re, por çështja është që, fertiliteti që të kryhet dhe të japë funksionin e vet për riprodhimin e jetës njerëzore, do disa kushte, jo vetëm fizike, biologjike, por edhe morale. Sot, mesa shikojmë ne, është një shoqëri që nuk e do lindjen e fëmijëve në përgjithësi, sepse shoqëria jonë është bërë pak egoiste, do vetëm kënaqësi. Nuk do të marrë kosto ose përgjegjësi”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

U kapën duke marrë ryshfet, lihen në burg 2 efektivët e “Shqiponjave”

Gjykata e Tiranës ka lënë në burg 2 efektivët e "Shqiponjave" Andi Çelmeta dhe Hashim Xhixha të akuzuar për korrupsion. Njëherësh, me kërkesë të Prokurorisë...

Sherr për shezlongët mes biznesmenëve, goditet me sende të forta 64-vjeçari

Një 64-vjeçar në Shkodër është dhunuar me sende të forta nga dy persona pas një konflikti në lidhje me vendosjen e shezlongëve në një...

Ministri i Jashtëm grek takon Xhaçkën, kërkon lirimin e Belerit dhe Kokaveshit

Ministri i Jashtëm grek Vasilis Kaskarelis ka takuar homologen Olta Xhaçka në samitin jozyrtar të Ministrave të Jashtëm të NATO-s që po zhvillohet në...

TË FUNDIT

U kapën duke marrë ryshfet, lihen në burg 2 efektivët e “Shqiponjave”

Gjykata e Tiranës ka lënë në burg 2 efektivët e "Shqiponjave" Andi Çelmeta dhe Hashim Xhixha të akuzuar për korrupsion. Njëherësh, me kërkesë të Prokurorisë...

Sherr për shezlongët mes biznesmenëve, goditet me sende të forta 64-vjeçari

Një 64-vjeçar në Shkodër është dhunuar me sende të forta nga dy persona pas një konflikti në lidhje me vendosjen e shezlongëve në një...

Ministri i Jashtëm grek takon Xhaçkën, kërkon lirimin e Belerit dhe Kokaveshit

Ministri i Jashtëm grek Vasilis Kaskarelis ka takuar homologen Olta Xhaçka në samitin jozyrtar të Ministrave të Jashtëm të NATO-s që po zhvillohet në...

Apeli i GJKKO lë në burg Fredi Belerin

Gjykata e Posaçme e Apelit ka lënë në fuqi masën e arrestit me burg për Fredi Belerin, ndërsa ka vendosur detyrim paraqitjeje për Pandeli...

EMRI| Arrestohet në Shkodër 47-vjeçari i dënuar me 14 vjet burg për drogë në Itali

Policia e Shkodrës ka vënë në pranga një 47-vjeçar të dënuar në shtetit italian për prodhim dhe shitje narkotikësh. Armand Dani (Isaj), 47 vjeç, banues...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×