English

“Mirush Kabashi, shembull për artisët”, regjisori: Punoi me modesti deri në fund

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mirush Kabashi aktori i mirënjohur e shumë i dashur për publikun shqiptar humbi jetën këtë të martë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një vepër të pasur artistike. Por përveçse një artist i madh, në sytë e kolegëve të tij, ai ishte dhe një njeri po aq i madh, i cili kurrë nuk diti të pushoj, por me modesti punoi deri në fund të jetës së tij.

- Advertisement -

Regjisori Robert Budina tha në një intervistë për Euronews Albania se Mirush Kabashi nuk zgjodhi kurrë të bëjë rolin e artistit të madh, por ai punoi deri në ditën e fundit duke iu dhënë me mish e me shpirt gjërave që ai besonte.

“Mirushi kishte një mosbesim për mënyrën se si ishte bërë politika në Shqipëri dhe ai kishte shumë kujdes sepse nuk donte që modeli i tij i njeriut të përdorej në kuptimin politik e të krijonte imazhin e një njeriu që përdoret nga politika. Ai donte t’i jepej me mish e me shpirt një gjëje që ai besonte, nuk kursehej. Mirushi nuk ka bërë artistin e madh, ai ishte një njeri i cili punonte, kërkonte dhe ndihmonte.

Është një shembull pak ndryshe i artistëve që me patjetër duan ta vënë veten në piedestal. Natyrisht ata i vë në piedestal puna. Mirushi ishte nga këta njerëz që donte që realisht të ofronte një ndihmë për t’i bërë gjërat më mirë. Kishte një zhgënjim nga politika, por kjo nuk e pengoi që ai deri në fund artin e tij të angazhuar ta vinte në funksion të qytetarëve. Vepra e tij “Apologjia e vërtetë e Sokratit” është një nga veprat më unike në artin e demokracisë”,-tha Robert Budina.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?