English

Mjekja Fida: 3 seanca nxirjeje me lazer, rrezik për kancer të lëkurës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjekja dermatologe, Monika Fido deklaroi se aparaturat që shërbejnë për nxirjen artificiale rrezikojnë shfaqjen e kancerit të lëkurës në individë të caktuar.

- Advertisement -

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Fida u shpreh se kjo mund të shfaqet pas 3 seancash.

“Ne e dimë tashmë dëmtimin e madh që shkakton rrezatimi ultraviolet dhe veçanërisht, llambat UVA, në lëkurë dhe në thonj. Kemi vite që dermatologët bëjnë apel në botë, që aplikimi i këtyre llambave, janë makineri që induktojnë kancer.

Janë makineri që nuk janë qa të sigurta, por është e sigurt dhe e provuar shkencërisht, që këto makineri ndikojnë shumë në ADN-në qelizore duke shkaktuar mutacione dhe kancerin e lëkurës. 3 procese të nxirjes artificiale riskojnë dhe rrisin riskin për të shfaqur kancerin e lëkurës në individë të caktuar”, theksoi ajo.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×