English

Mjeku Bardhi: Kush nuk ha mëngjes nuk është i uritur gjatë ditës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjeku nutricionist Luçjano Bardhi tha në emisionin GoodMorning Albanians në Euronews Albania se mëngjesi nuk është vakti më i rëndësishëm i ditës.

- Advertisement -

Sipas tij, kush nuk ha mëngjes nuk ndihet i uritur gjatë ditës.

“Kortizoli është  hormoni që na ngre nga gjumi, sa më i lartë niveli i kortizolit aq më i lartë ai i insulinës, sa do të thotë që në mëngjes njeriu ka nivele të larta të sheqerit. Nëse në mëngjes përdorim ushqimet si buka me reçel, kornflejks këtë insulinën e ngre dyfish. Duhet të konsumojnë një dietë të shëndetshme, të mos jetë ushqim kryesor sheqeri, por yndyrna, si vaji, proteina. Nëse nuk e konsumoni mëngjesin…fëmijët duhet ta konsumojnë rreth 1 orë e gjysmë pas zgjimit, gjatë ditës nuk është i uritur, nuk e ndej nevojën 4-5 herë. Thelbi janë proteinat dhe yndyrnat e shëndetshme jo karbohidratet”, tha mjeku.

 

LEXONI GJITHASHTU:

1 COMMENT

  1. Seriozisht e keni ju…!?!? E dyta here qe e nxirrini kete sharlatanin…!!!! Kontrollojini ky mjek nutricionist!?!?!!??🤣🤣🤣. Ky ska as nje diplome as bachelor…. na qenka mjek

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?