Moska vijon bombardimet, Perëndimi pretendon se ushtria ruse është dobësuar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Forcat ruse vijojnë bombardimet në lindje të Ukrainës, të përqendruara në rajonin e Donbasit.

Por, sipas inteligjencës ushtarake britanike, Moska me gjasa ka humbur 1/3 e trupave të saj që nga nisja e luftës në muajin shkurt.

Ministria britanike e Mbrojtjes gjithashtu parashikon se ofensiva ruse në Donbas nuk do të përshkallëzohet në 30 ditët në vijim.

- Advertisement -

Në anën tjetër, shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, thotë se Rusia nuk po arrin objektivat e saj.

“Lufta e Rusisë në Ukrainë nuk po shkon sipas planeve të Moskës. Ata dështuan në pushtimin e Kievit. Ata po tërhiqen nga zonat përreth Kharkivit. Ofensiva e tyre më e madhe në Donbas ka ngecur. Rusia nuk po i arrin objektivat e saj strategjike”, u shpreh Jens Stoltenberg.

Nëse forcat ruse janë drejt ezaurimit, luftëtarët ukrainas kanë fituar terren. Batalioni i tyre i parë ka arritur në kufirin rus në rajonin e Kharkivit këtë të diel.

Por 3 ditë pasi u godit nga sulmet ruse, zjarrfikësit ende po shuajnë flakët e asaj çfarë ka mbetur nga një qendër kulturore në fshatin e Derhachit, në veri të Kharkivit.

Ndërsa forcat ruse janë tërhequr nga zona, tashmë ato po shënjestrojnë rrugët e furnizimeve dhe në perëndim, raketat ruse kanë goditur infrastrukturën ushtarake pranë qytetit të Lvitit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×