“Ngrini komisionin sot”- Zhupa debat me Ballën. Socialisti: Po intimidoni drejtësinë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Seanca plenare e kësaj të enjteje nisi me përplasje mes deputetëve të opozitës dhe maxhorancës në lidhje me përjashtimet e deputetëve dhe ngritjen e Komisionit Hetimor për çështjen McGonigal.

Deputetja e PD-së, Ina Zhupa, kërkoi që Komisioni Hetimor për kryeministrin të ngrihet që sot, pasi është një e drejtë kushtetuese e pamohueshme e opozitës.

“Neni 25 pika 2 thotë se Kuvendi ka të drejtë me ¼ e anëtarëve të tij është i detyruar të ngrejë Komisionin Hetimor.

- Advertisement -

44 deputetët më shumë se ¼ ju kanë dorëzuar kërkes, më shumë se 35. Kërkesa ime proceduriale është që Komisioni Hetimor të ngrihet që sot. Pse nuk e ngrimi? Dhe pastaj doni të rrimë qetësi sikur jemi në kopësht këtu. Nuk kërkojmë asgjë nga ju vetëm të zbatoni rregulloren. Të vi këtu kryeministri Rama të përgjigjet për çështjen McGonigal, të ngrihet Komisioni Hetimor dhe të kthehen deputetët e përjashtuar”, tha Zhupa.

Në përgjigje të kërkesave të Zhupës, kreu i Grupit Parlamentar Taulant Balla tha se kërkesa për komision po shqyrtohet, ndërkohë që mocioni me debat për çështjen MxGonigal do të mbahet më 2 mars.

Ai tha se përpjekjet e opozitës për të cënuar jetën parlamentare bëhet për të intimiduar drejtësinë nga Sali Berisha dhe Ilir Meta.

“Lidhur me kërkesën që sapo u shqyrtua. Unë mendoj se Kuvendi i Shqipërisë lidhur me mocionin me debat dhe ka marrë vendim dhe vendimi është në konsultim me zyrën e kryeministrit, i cili thotë se do të jetë present në datën 2. Më duket absurd që ju doni të zhvillohet debati sot, kur e dini shumë mirë që kryeministri është në një vizitë të rëndësishme në Japoni.

Komisioni hetimor po shqyrtohet. E para në seancën e datës 23 ka ngritur një komision për ndryshimet në ligj dhe na duhet të shqyrtojmë vendimet e Gjykatës Kushtetuese dhe prandaj thirrja ime është që kjo seancë ose kjo shfaqje nuk ka të bëjë me komisionin hetimor as me debatin McGonigal, por është një përpjekje e këtyre për të intimiduar drejtësinë”, tha Balla.

 

LEXO GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Policia e Floridës ndalon shoferin 10-vjeçar në autostradë

Policia në Florida u trondit kur shoferi që ndaluan në një autostradë kryesore doli të ishte një djalë 10-vjeçar. Djali dhe motra e tij 11-vjeçare...

Zbulohet identiteti i policit të vrarë në veri të Kosovës

Në orët e para të mëngjesit të së diel është vrarë një polic i Kosovës, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Ngjarja e...

Vrasja e policit në Kosovë, Basha: Beogradi të distancohet nga ngjarja e rëndë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës, ku një polic humbi jetën dhe një tjetër...

TË FUNDIT

Policia e Floridës ndalon shoferin 10-vjeçar në autostradë

Policia në Florida u trondit kur shoferi që ndaluan në një autostradë kryesore doli të ishte një djalë 10-vjeçar. Djali dhe motra e tij 11-vjeçare...

Zbulohet identiteti i policit të vrarë në veri të Kosovës

Në orët e para të mëngjesit të së diel është vrarë një polic i Kosovës, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Ngjarja e...

Vrasja e policit në Kosovë, Basha: Beogradi të distancohet nga ngjarja e rëndë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës, ku një polic humbi jetën dhe një tjetër...

Italia do të prodhojë avionë të rinj luftarakë me Britaninë dhe Japoninë 

Italia ka njoftuar se do të bëhet një partner i barabartë në programin luftarak të gjeneratës së ardhshme me Britaninë e Madhe dhe Japoninë. Të...

Pendarovski: Diplomatët rusë spiunonin, dëbimi ishte i pashmangshëm

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka thënë të shtunën se vendimi i autoriteteve shtetërore për dëbimin e tre diplomatëve rusë ka qenë i...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×