Olta Xhaçka: Marrëveshja Kosovë-Serbi ndikon në forcimin e stabilitetit në rajon

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrja e punëve të jashtme Olta Xhaçka në një deklaratë për mediat së bashku me homologun e saj të Maqedonisë së Veriut Bujar Osmanin, tha se kanë mbështetur marrëveshjen e 18 marsit mes Kosovës dhe Serbisë ndonëse ajo nuk është firmosur nga Serbia.

“Situata në rajon është bërë shumë më komplekse pas agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës, por dhe për shkak të zhvillimeve të brendshme të rajonit, të ngarkuara me situata krizash dhe me stabilitet të brishtë. Në këtë kontekst ndava me kolegun vlerësimin tonë lidhur me dialogun Kosovë-Shqipëri.

Ne e mirëpritëm marrëveshjen e arritur në Ohër më 18 Mars, për rrugën e normalizimit të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Shqipërisë edhe pse dokumenti nuk është nënshkruar prej tyre. Ne vlerësojmë rolin lehtësues të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut.

- Advertisement -

Është një rastësi e mirë që marrëveshja kornizë e Ohrit është shkruar në të njëjtën godinë 22 vite më parë. Ne mendojmë se kjo marrëveshje do të kontribuojë në forcimin e stabilitetit në Ballkanin Perëndimor dhe në prespektivën e tij Euroatlantike dhe më tutje konsolidimin institucional demokratik.

Mbështesim angazhimin e BE dhe SHBA në zbatimin e aneksit të marrëveshjes. Në përfundim i urova kolegut tim Osmani dhe Maqedonisë së Veriut në drejtimin e OSBE-së dhe të Kartës së Adriatikut”,-tha ministrja Olta Xhaçka.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rama: Për të parandaluar konfliktin, KFOR të marrë në kontroll Veriun sa më parë

Kreu i qeverisë Edi Rama në një dalje për mediat teksa ka folur për situatën në Veri të Kosovës është shprehur se Qeveria e...

Propozimi për Asociacionin nga Osmani/ Rama: Hap pozitiv për Kosovën

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se Kosova duhet që së bashku me Shtetet e Bashkuara të përgatisë draftin për statutin e Asociacionit të...

Rama: Ekziston rreziku për një republikë të KFOR në Veri, duhet diplomaci e mençuri

Kryeministri Edi Rama, mbajti këtë të enjte një konferencë për media ku u ndal tek tensionet në veri të Kosovës. Rama tha se ekziston mundësia...

TË FUNDIT

Rama: Për të parandaluar konfliktin, KFOR të marrë në kontroll Veriun sa më parë

Kreu i qeverisë Edi Rama në një dalje për mediat teksa ka folur për situatën në Veri të Kosovës është shprehur se Qeveria e...

Propozimi për Asociacionin nga Osmani/ Rama: Hap pozitiv për Kosovën

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se Kosova duhet që së bashku me Shtetet e Bashkuara të përgatisë draftin për statutin e Asociacionit të...

Rama: Ekziston rreziku për një republikë të KFOR në Veri, duhet diplomaci e mençuri

Kryeministri Edi Rama, mbajti këtë të enjte një konferencë për media ku u ndal tek tensionet në veri të Kosovës. Rama tha se ekziston mundësia...

Rama: Dialogu Kosovë-Serbi të ngrihet në nivelin e një konference ndërkombëtare

Kryeministri tha në një konferencë për mediat se që dialogu mes Kosovës dhe Serbisë të formalizohej kjo duhet të ngrihej në nivelin e një...

E tradhtoi para drejtësisë, Tafani bashkëpunëtor në krim me Haxhinë, vrasjet që bënë

Bashkëpunëtori i drejtësisë Artan (Marjus) Tafani, 39 vjeç, i përfshirë në disa vrasje, vjedhje dhe shpërthime me eksploziv ka bërë të mundur zbardhjen e...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×