English

“Opozita shqiptare nuk e votoi Talat Xhaferin”, analisti zbulon arsyen

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Besim Nebiu, ishte i ftuar këtë të hënë në Euronews Albania për të komentuar vendosjen e qeverisë teknike në Maqedoninë e Veriut, në krye të së cilës për herë të parë është vendosur një shqiptar, Talat Xhaferi.

- Advertisement -

Ndonëse u zgjodh një shqiptar, prap opozita maqedonase nuk e votoi qeverinë e Xhaferit, këtë analisti e komentoi si vendim të drejtë, pasi opozita shqiptare nuk është e përfaqësuar.

“Opozita shqiptare është e pa përfaqësuar. Opozita ka të drejtë në mënyrën se si pozicionohet, pasi i shkelet një e drejtë ligjore. Krijohet bazë për të pasur dyshime  në  rezultatin eventual zgjedhor nga njëra anë dhe nga ana tjetër, qeveria teknike, përfaqëson dy partitë e koalicionit qeverisës dhe partisë kryesore opozitare maqedonase i jep qasje në dy dikastere, atë të punëve të brendshme dhe të punës dhe të politikës sociale, por nuk i jep asnjë pozicion partive të opozitës shqiptare. Në këtë qeveri nuk ka asnjë ministër që i përket opozitës shqiptare”,-tha analisti Besim Nebiu.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?