PD në dyert e gjykatave, padia për vulën ende pa një datë shqyrtimi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përplasja në Partinë Demokratike përveç aspektit politik dhe ndarjes së partisë në dy grupime që nuk njohin dhe sulmojnë njëri-tjetrin, ka edhe atë gjyqësor.

Që prej marsit të vitit të shkuar, partia më e madhe opozitare në vend është përfshirë në vorbullën juridike me shumë padi nga të dyja palët ndaj njëra tjetrës.

Këtë të martë u zgjidh vetë njëra nga këto çështje, pasi Gjykata e Apelit vendosi të pushojë çështjen, ku Alibeaj dhe Bardhi kërkonin që vendimet e kuvendeve të 17 korrikut dhe 18 dhjetorit 2021 të regjistroheshin bashkë.

- Advertisement -

Por në gjykatë vijojnë çështjet e tjera. Njëra prej tyre është padia e Edith Harxhit që ka kërkuar çregjistrimin e Lulzim Bashës si kryetar i partisë. Data për këtë çështje është caktuar më 1 mars.

Por çështja më e rëndësishme që do të përcaktojë se kujt do t’i takojë vula dhe sigla zyrtare e PD, ende nuk ka një datë shqyrtimi. Në këtë padi, ankimues është pala e Alibeajt, që i kanë kërkuar Gjykatës së Apelit që të hedhë poshtë vendimin e marrë nga gjyqtari i shkallës së parë, Agron Zhukri, i cili më 25 mars 2022 njohu statutin e dalë nga Kuvendi i Berishës më 11 dhjetor.

Kjo është çështja kryesore në gjykatë, dhe nëse Gjykata pranon padinë e Alibeajt, atëherë përfundimisht vula do i mbetet atij. Por nëse Gjykata e Apelit e rrëzon padinë e Alibeajt, në këtë rast për Berishën do të ishte fitore dhe do mund të regjistrohej ai si kryetar i Partisë Demokratike.

Këto përballje juridike kanë rëndësinë e tyre, ose do të kenë ndikim nëse do të ketë vendimmarrje para 6 marsit, kur është edhe afati i fundit për regjistrimin e partive dhe koalicioneve për zgjedhjet e 14 majit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sulm me dron në qytetin rus, plagosen 3 persona

Tre persona u plagosën nga copa xhami të thyer pasi një dron goditi një ndërtesë banimi në qytetin jugor rus të Voronezh, tha guvernatori...

Propozimi i Ramës për Asociacionin, analisti: Ka qenë i nxitur nga ndërkombëtarët

Analisti Arbnor Sadiku tha në një intervistë për Euronews Albania se propozimi i kryeministrit Edi Rama për Asociacionin e komunave serbe në Kosovë, vjen...

Gjen portofolin me 600 euro, qytetari e dorëzon në komisariatin e policisë

Një qytetar nga Peja në Kosovë ka bërë një akt qytetarie duke dorëzuar në polici një portofol me 600 euro brenda. Lajmi është bëri i...

TË FUNDIT

Sulm me dron në qytetin rus, plagosen 3 persona

Tre persona u plagosën nga copa xhami të thyer pasi një dron goditi një ndërtesë banimi në qytetin jugor rus të Voronezh, tha guvernatori...

Propozimi i Ramës për Asociacionin, analisti: Ka qenë i nxitur nga ndërkombëtarët

Analisti Arbnor Sadiku tha në një intervistë për Euronews Albania se propozimi i kryeministrit Edi Rama për Asociacionin e komunave serbe në Kosovë, vjen...

Gjen portofolin me 600 euro, qytetari e dorëzon në komisariatin e policisë

Një qytetar nga Peja në Kosovë ka bërë një akt qytetarie duke dorëzuar në polici një portofol me 600 euro brenda. Lajmi është bëri i...

Mjekja estetiste Çaushaj: Edhe burrat duan botoks, po vijnë në çift madje

Luada Çaushaj, estetiste është shprehur se përveç grave, botoks bëjnë dhe burrat. E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”, në Euronews Albania, tha se çiftet...

Shpërthim në sheshin “Adem Jashari” në Mitrovicë

Një shpërthim ka ndodhur këtë të premte në sheshin “Adem Jashari” në qytetin e Mitrovicës. Bëhet me dije se si pasjë e shpërthimit janë...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×