Tërheqja e PD-së për statutin, Çipa: Tashmë procesi nuk është i komplikuar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i Unionit të Gazetarëve, Aleksandër Çipa thotë se tanimë procesi gjyqësor në Partinë Demokratike nuk është aq i komplikuar, pasi grupi i Enkelejd Alibeaj vendosi të tërheqë ankimin për statutin e kësaj force politike.

Në një intervistë për Euronews Albania, Çipa u shpreh se ngëçi do të mbetet në PD, derisa gjykata të japë vendimin se kujt i takon vula.

“Mendoj që tashmë thjeshtësohet procesi, nuk është kaq i komplikuar. Tërheqja e zotit Alibeaj sot, mbetet vetëm tek çështja më kruciale për të përcaktuar atë që quhet trashëgimia juridike. Ngërçi mbetet në fuqi deri në artikulimin e verdiktit të gjykatës.

- Advertisement -

Në këndvështrimin tim, palët do të duhet të investoheshin për të fituar kohën e humbur të tyre dhe jo për të mbetur në këtë kalend që është e pazakontë në historinë e partitizmit politik shqiptar në 30 vite”, theksoi ai.

Përfaqësuesi ligjor i Partisë Demokratike, Indrit Sefa deklaroi se tërheqja nga gjyqi për statutin e kësaj force politike, i hap rrugë vendimmarjes për vulën.

Në një deklaratë për mediat, Sefa u shpreh se ankimi ndaj vendimit të gjyqtarit Agron Zhukri, që njohu Kuvendin e 11 Dhjetorit, po vazhdon të shqyrtohet në Apel.

Gjykata e Apelit ka vendosur pushimin e çështjes sa i takon statutit të Partisë Demokratike, pas tërheqjes së ankimit nga Enkelejd Alibeaj.

Alibeaj kishte kërkuar që vendimet e kuvendeve të 17 korrikut dhe 18 dhjetorit të regjistrohen bashkë.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vrasja e policit, Hasani: Akt kriminal që kërcënon rajonin, jemi krah Kosovës

Ministri i Jashtëm Igli Hasani ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës ku një polic mbeti i vrarë dhe një tjetër...

“Të vdesësh për atdhe, si të rilindësh”, reagon familja e policit të vrarë në Veri

Familjarët e policit të vrarë kanë thënë se Afrim Bunjaku është zyrtari policor që është vrarë të dielën në veri të Kosovës. Familjarët kanë thënë...

Policia identifikon autorët e 9 zjarrvënieve në Fier, 5 në pranga

Policia ka identifikuar autorët e 9 zjarrvënieve ditën e djeshme në qarkun Fier, ndërkohë që 5 prej tyre kanë rënë në pranga. Si rezultat i...

TË FUNDIT

Vrasja e policit, Hasani: Akt kriminal që kërcënon rajonin, jemi krah Kosovës

Ministri i Jashtëm Igli Hasani ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës ku një polic mbeti i vrarë dhe një tjetër...

“Të vdesësh për atdhe, si të rilindësh”, reagon familja e policit të vrarë në Veri

Familjarët e policit të vrarë kanë thënë se Afrim Bunjaku është zyrtari policor që është vrarë të dielën në veri të Kosovës. Familjarët kanë thënë...

Policia identifikon autorët e 9 zjarrvënieve në Fier, 5 në pranga

Policia ka identifikuar autorët e 9 zjarrvënieve ditën e djeshme në qarkun Fier, ndërkohë që 5 prej tyre kanë rënë në pranga. Si rezultat i...

Strukturat e sigurisë: Sulmi në Veri nga njësi të specializuara të Serbisë

Sipas vlerësimeve të para të institucioneve të sigurisë, vrasja e policit e plagosja e një e tjetri në veri të Kosovës janë ndërhyrje e...

Gjermania dënon vrasjen e policit në veri të Kosovës

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde e ka shpërndarë qëndrimin e SHBA-së për vrasjen e një zyrtari policor në veri dhe ka thënë...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×