English

“Për domate e shalqi Shqipëria i plotëson nevojat”- Sulaj: Ja pse nuk ecën blegtoria

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i Industrusë Ushqimore, Kapllan Sulaj, është shprehur se Shqipëria i plotëson nevojat për perime e fruta, si për shalqi, domate dhe pjepër.

- Advertisement -

Komentet Sulaj i bëri në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews, ku tha se Shqipëria ka bilanc pozitiv në prodhimin e perimeve.

Ai shtoi gjithashtu se sektori i bujqësisë e blegtorisë në të gjithë botën mbështetet me subvencione e grante, pasi në të kundërt e ka të vështirë të mbijetojë.

“Greqia përshembull u fut në një nga vendet që prodhonin më tepër prodhimin e domateve. Këto skema që ndryshojnë nga një vend në tjetrin në BE. Në të gjithë botën sektori i bujqësisë e blegtorisë mbështetet me subvencione dhe grante, sepse është sektor i vështirë dhe nuk mund të mbijetojë. Ne plotësojmë nevojat për perime. Ne kemi domate, shalqi, pjepër. Ne perime kemi bilanc pozitiv”, tha Sulaj.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?