Përfaqësuesi ligjor i BF: Shkeljet e bëra në 80% të qendrave në Kamëz dhe Elbasan

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përfaqësuesi ligjor i “Bashë Fitojmë”, Franc Nuri tregoi në një intervistë për Euronews Albania shkeljet e konstatuara në Elbasan dhe Kamzë për zgjedhjet e 14 majit.

Ai sqaroi se nga kamerat që janë vënë në dispozicion nga KQZ-ja kanë konstatuar shkelje masive të rregullave dhe procedurave më minimale të votimit.

“Nuk lejohet që të jenë dy apo më shumë persona mbrapa ekranit dhe të votojnë njëkohësisht. Në Elbasan dhe në Kamëz kjo ka ndodhur rëndomë. Ky quhet votim familjar. Votimi familjar në Shqipëri është i dënuar prej vitesh. Kodi Zgjedhor i ka shumë të qarta dhe se si asistohet nëj i moshuar apo një person që ka paaftësi fizike. Faktikisht të moshuarit nuk kanë të drejtë të asistohen sipas Kodit Zgjedhor. Ligji është shumë i qartë. Për të asistuar dikë nevojitet plotësimi i një formulari të caktuar në procesverbal. Asnjë nga këto raste nuk ka ndodhur, pra kemi votime masive me persona të tjerë që asistojnë votuesit pa respektuar asnjë normë.

- Advertisement -

Një shkelje tjetër flagrante në Kamzë dhe në Elbasan ka qenë se operatori i pajisjeve elektronike duhet të ruante distancën 1.5 metër. Në shumë pak qendra votimi kjo është respektuar. Në 80-90% të qendrave të votimit operatori jo vetëm që është afruar te ekrani, jo vetëm që ka ndihmuar ndihmuar votuesit, por ka prekur ekranin me dorë, ka manipuluar ekranin, gjë që është totalisht e paligjshme. Theksoj që për këto veprime mban përgjegjësi penale komplet komisioni i qendrës së votimit,” – u shpreh Nuri.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gjendet i vdekur një amerikan në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4 dhjetor. Ernest...

45-vjeçari bie nga lartësia duke punuar, përfundon në spitalin e Elbasanit

Një 45-vjeçar në Elbasan ka mbërritur në spital për të marrë ndihmën mjekësore, pasi dyshohet të jetë rrëzuar nga një strukturë metalike teksa ka...

Flet babai i Naim Murselit: Ta dija që e kishte bërë evlati im, ai s’do ishte gjallë

Babai i Naim Murselit, tha se pas arrestimit të djalit të tij, ai nuk ka pasur asnjë kontakt me djalin e tij që pas...

TË FUNDIT

Gjendet i vdekur një amerikan në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4 dhjetor. Ernest...

45-vjeçari bie nga lartësia duke punuar, përfundon në spitalin e Elbasanit

Një 45-vjeçar në Elbasan ka mbërritur në spital për të marrë ndihmën mjekësore, pasi dyshohet të jetë rrëzuar nga një strukturë metalike teksa ka...

Flet babai i Naim Murselit: Ta dija që e kishte bërë evlati im, ai s’do ishte gjallë

Babai i Naim Murselit, tha se pas arrestimit të djalit të tij, ai nuk ka pasur asnjë kontakt me djalin e tij që pas...

Aksidentohet për vdekje 43-vjeçari shqiptar në Itali

Një 43-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në Itali. Sipas burimeve nga mediat e huaja, ai ka ndërruar jetë pasi nuk ka mundur...

Zyrtarët rajonalë iranianë miratojnë kodin e rreptë të veshjes për nëpunëset civile

Mediat iraniane raportojnë se guvernatori i qytetit qendror, Qom, ka lëshuar një udhëzim i cili i detyron nëpunëset në zyrat qeveritare t’i përmbahen kodeve...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×