Përnaska: Pse Giorgia Meloni bëri histori në politikën italiane

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Politikania Lajla Përnaska është shprehur se zgjedhjen e Giorgia Meloni, në krye të qeverisë italiane e sheh si një risi për historinë politike të këtij shteti.

E ftuar në “Good Morning Albanias”, në Euronews Albania, Përnaska theksoi se Meloni është prej kohësh e përfshirë në politikë, ndërsa shtoi se ajo është politikane e suksesshme.

“Zgjedhjen e Melonit e shoh si një risi dhe për historinë politike italiane. Është një hap pozitiv që për herë të parë sjellë një figurë dhe një politikane karriere femërore në krye të qeverisjes së Italisë. Rasti i Melonit nuk është aksidental në krye të politikës italiane, pasi ajo ka një karrierë afatgjatë në politikë; ka qenë e përfshirë në politikë. Unë besoj se eksperienca dhe një karrierë e mirë politike janë nga faktorët kryesorë për ta bërë të suksesshëm ose jo një politikan që arrin në pozicionin e kreut të parë të qeverisë. Koha do e tregojë se çfarë gjurme do të lërë Meloni”- theksoi ajo.

- Advertisement -

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme.

Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë, duke udhëhequr qeverinë e ekstremit të djathtë që nga epoka fashiste e Benito Musolinit.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kryeqyteti i Arabisë Saudite zgjidhet si organizator për Ekspozitën Botërore 2030

Kryeqyteti i Arabisë Saudite, Riadi, u zgjodh të martën për të pritur Ekspozitën Botërore 2030 pas ofertës së saj që u fokusua në formimin...

Kapen ‘skifterët’ shqiptarë në Spanjë, sekuestrohen 10 mije euro, 6 të arrestuar

6 shqiptarë janë arrestuar në Spanjë si të dyshuar të përfshirë në një organizatë kriminale. Mediat e huaja bëjnë me dije arrestimet u kryen në...

Festimet për 29 Nëntorin, përkujtohen të rënët në luftë në Durrës

Një ceremoni përkujtimore për të rënët në luftë u mbajt paraditen e sotme në Durrës, në Mauzoleumin e Dëshmorëve, në kuadër të festimeve për...

TË FUNDIT

Kryeqyteti i Arabisë Saudite zgjidhet si organizator për Ekspozitën Botërore 2030

Kryeqyteti i Arabisë Saudite, Riadi, u zgjodh të martën për të pritur Ekspozitën Botërore 2030 pas ofertës së saj që u fokusua në formimin...

Kapen ‘skifterët’ shqiptarë në Spanjë, sekuestrohen 10 mije euro, 6 të arrestuar

6 shqiptarë janë arrestuar në Spanjë si të dyshuar të përfshirë në një organizatë kriminale. Mediat e huaja bëjnë me dije arrestimet u kryen në...

Festimet për 29 Nëntorin, përkujtohen të rënët në luftë në Durrës

Një ceremoni përkujtimore për të rënët në luftë u mbajt paraditen e sotme në Durrës, në Mauzoleumin e Dëshmorëve, në kuadër të festimeve për...

Ministri Balla feston 28-29 Nëntorin në Londër: Historia jonë na bën krenar

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, gjatë qëndrimit në Londër ku po zhvillon një vizitë zyrtare, festoi së bashku me një komunitet shqiptarësh, përfaqësues të...

Drejtori i CIA-s shkon në Katar, bisedime mbi luftën Hamas-Izrael dhe pengjet

Presidenti amerikan Joe Biden ka dërguar një nga zyrtarët e tij më të besuar dhe me ndikim në Lindjen e Mesme me shpresën për...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×