English

Përveç simbolikës, cilat janë përfitimet që vijnë për Berishën bashkë me vulën?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vula dhe sigla e Partisë Demokratike tashmë i takojnë grupit të Sali Berishës. Por përveç aspektit simbolik të kësaj fitoreje në gjykatë, bashkë me vulën vijnë edhe përfitime të ndryshme, duke nisur nga financimet, favore në administratën zgjedhore e deri tek raportet me ndërkombëtarët.

- Advertisement -

Cilat janë përfitimet që vijnë bashkë me vulën?

Për sa i përketë përfitimeve financiare, përveç të gjitha financimeve që mund të vijnë nga biznese apo mbështetës të ndryshëm ka dhe rreth 1 milionë euro që vjen si financimi vjetor i partive nga buxheti i shtetit dhe gjithashtu 1.3 milionë euro nga financimi i partive për fushatat zgjedhore.

PD-ja e Berishës do të ketë përfaqësues në KQZ dhe do te ketë komisionerë në të gjitha qendrat e votimit dhe i gjithë zinxhiri për funksionimin e zgjedhjeve do të përcaktohet nga struktura drejtuese të PD.

Kantidatët e PD do të kenë më shumë hapsirë televizive dhe do të jetë një kohë që do të matet si koha e partisë së dytë më të madhe në vend.

Marrja e vulës do të ndikojë dhe në përmirësimin e marrëdhënieve ndërkombëtare me partnerët e huaj.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?