Pirola, varianti i ri i COVID-19 që po përhapet me shpejtësi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ekspertët e shëndetësisë në të gjithë botën po mbajnë një sy vigjilent mbi llojin “Pirola” të Covid, që po përhapet me shpejtësi. Por sa e ndryshme është ajo në krahasim me llojet e mëparshme? Cilat janë simptomat që shfaqen? Dhe a duhet të shqetësohemi për këtë? I njohur shkencërisht si BA.2.86, varianti, një spin-off i ri i Omicron, është alarmues i ekspertëve për shkak të 35 mutacioneve në përbërjen e tij.

Disa nga mutacionet e Pirolës kanë funksione të panjohura, por të tjera mendohet se ndihmojnë virusin të dëmtojë sistemin imunitar. Përbërja gjenetike ‘është afërsisht e të njëjtave përmasa’ si varianti fillestar Omicron dhe varianti Delta, sipas një studimi nga Qendra e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). Virologët kanë paralajmëruar se është shumë herët për të përcaktuar me saktësi nëse BA.2.86 ka ndonjë simptomë të re specifike, pasi shkencëtarët janë ende duke analizuar rastet e zbuluara së fundmi. Sidoqoftë, nëse sillet si pasardhësit e tjerë të Omicron, mund të ketë disa shenja treguese për t’u kujdesur.

Ekspertët nuk janë ende të sigurt, megjithatë nëse ai sillet si nënvariant i ngjashëm i Omicron, shenjat për t’u kujdesur përfshijnë rrjedhjen e hundës, dhimbje të fytit, dhimbje koke dhe lodhje të vazhdueshme.

- Advertisement -

Po ashtu sipas mjekëve gjatë këtyre javëve po qarkullon edhe një virozë dhe duhet të jemi të qartë dhe të mos e ngatërrojmë me “Pirolën”.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...

TË FUNDIT

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...

Të shtëna me armë zjarri në Korçë, çfarë raportohet

Një sherr për motive të dobëta mes disa personave ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i cili përfundoi në përdorimin e armëve...

Babai i Naimit konfirmon takimin me djalin në burg: Ç’më tha për vrasjen e Liridonës

Babai i Naim Murselit, Shabani, ka konfirmuar se ka takuar të virin në burgun e sigurisë së lartë, ku ai po mbahet si i...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×