Prezantohen në Tiranë kultura dhe tradita e rajonit të Epirit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Java e kulturës greke ka sjellë në Shqipëri për herë të parë, një nga perlat e shtetit fqinj, Epirin.

Sipërmarrës shqiptarë dhe grekë u bënë bashkë me një qëllim të vetëm, promovimin dhe shkëmbimin e ideve midis dy vendeve, për një turizëm sa më cilësor.

Ata prezantuan për konsumatorët, ushqime të prodhuara nga ata, ku disa prej tyre patën dhe mundësi t’i provojnë.

- Advertisement -

 “Në këtë panair kemi shumë prodhues nga pjesa e Epirit, si edhe njerëz që merrem me shërbimet, do kemi bashkëpunime me njerëzit këtu në Shqipëri. Me Shqipërinë kemi bashkëpunim në turizëm dhe në shkëmbimin e produkteve,” – u shpreh guvernatori i Epirit, Alexandros Kachrimanis.

Në bashkëpunim me Dhomën e Tregtisë, Java e Kulturës Greke, do të sjellë një pjesë të Greqisë në Shqipëri.

 “Konsumatori shqiptar do të ketë mundësi të njihet me produktet handmade të sjella nga Epiri. Gjithçka ka për bazë garancinë dhe origjinalitetin. Shumë agjenci të vijnë të shohin ofertat e Epirit që ka shumë resorte dhe hotele,” – tha Ornela Gaçe nga Dhoma e Tregtisë.

Bashkëpunimi midis Shqipërisë dhe Greqisë, ka ekzistuar prej vitesh. Aq sa sot është e vështirë të gjesh dallimet midis tyre.

Java e Kulturës Greke do të vijojë për tre ditë më radhë, deri më 28 maj, në pedonalen e Tiranës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

TË FUNDIT

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×