Protestë në ditën e Samitit, Boçi: Shqiptarët do dalin për problemet e tyre

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi komentoi në një intervistë për Euronews Albania  protestën e organizuar nga PD në 6 dhjetor, në ditën kur do të zhvillohet samiti BE-Ballkani Perëndimor.

Ai u shpreh se nuk ka një kundërvenie në aspektin që po bëjmë protestë, pasi po vijnë miq.

Boçi sqaroi se qytetarët do dalin në protestë për problemet e tyre, të cilat t’i dinë dhe ndërkombëtarët.

- Advertisement -

“Ndërkohë të organizojë protesta që janë kauza qytetare në bazë të problematikave. Politika nuk është komunikim në distancë. Samitet, organizimet e një niveli të lartë politik kanë në qendër problemet e shteteve të shteteve të caktuara që lidhen me zgjidhjen e problemeve të qytetarëve. Problemet e qytetarëve janë ato që janë, merren bruto në një protestë dhe zgjidhjet vijnë nga instrumentet politikë. Nuk shoh që ka një kundërvënie dhe duhet të heqim dorë nga komplekse të tilla, që në shtëpinë time vinë miq dhe në po bëjnë një protestë. Protesta nuk është një protestë reflektuese për ato problemet që kanë shqiptarët. Samiti ta gjykojë që qytetarët shqiptarët duan të hynë në Europë dhe ato procedurat të shkurtohen sa më shumë.”, u shpreh ai.

Sa i përket procesit të primareve në PD, ai u shpreh: “Në Elbasan primaret janë të zgjidhura,  pasi jam vetëm unë kandidat, prandaj debati bëhet më shumë në qytete të tjera.  Një parti e organizuar mundet të futet në një proces të brendshëm të rregullt”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

TË FUNDIT

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

Rritet shqetësmi për kostot e jetesës në Tiranë, si ndryshoi në matjet e Barometrit?

Shqetësimi i qytetarëve për koston e jetesës në kryeqytet është rritur. Të ndarë sipas gjinive 32.8% e atyre që mendojnë kështu janë meshkuj, ndërsa...

A është përmirësuar transporti publik në kryeqytet? E zbulon Barometri

Transporti publik është renditur si një nga problematikat kryesore sa i përket qytetarëve të Tiranës. 13.4% e të pyeturve nga Barometri i përkasin gjinisë femërore,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×