Pse nuk ka reaguar qeveria e Kosovës dhe ndërkombëtarët për rrëmbimin e grave serbe?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i sigurisë Bedri Elezi thotë se nuk ka pasur një reagim nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në lidhje me rrëmbimin e disa grave serbe në veri të Mitrovicës.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Elezi nënvizoi se edhe ndërkombëtarët nuk kanë bërë një reagim publik për këtë çështje.

“Nëse nuk gaboj, ka reaguar edhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, por që unë nuk e kam dëgjuar që të reagojë zoti Kurti. Nuk ka pasur rast që të kem dëgjuar reagim, por nga Policia e Kosovës dhe nga ministri i Punëve të Brendshme ka pasur një reagim. Realisht, tanimë është e vështirë që të kemi një mundësi që të kemi deklarime të pavarura të komunitetit serb.

- Advertisement -

Në fakt, pozicioni ndërkombëtar është pak më ndryshe. Ata kanë qenë të kujdesshëm në deklarimet e tyre, pasi kanë konsideruar që në vazhdimësi mundet të keqpërdoren nga strukturat krimanale serbe, por në fakt është diskutuar mes përfaqësuesve të sigurisë të BE-së dhe KFOR-it me përfaqësues të Kosovës, por nuk ka pasur reagim publik”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vrau Elton Çiçon në 2016, Apeli i GJKKO konfiskon pasuritë e Jani Aliajt

Gjykata e e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar me vendimin nr.73 datë 09.05.2023 ka vendosur lënien në fuqi të vendimit nr.53...

Psikologia këshillon prindërit: Të jeni vigjilentë kur fëmijët rrinë me fqinjët

Psikologia Eskena Qirici tha për “Good Moorning Albanians”, se prindërit duhet të jenë më vigjilentë kur i lënë fqinjët e tyre t’u përkëdhelin fëmijët...

Kurti bisedë telefonike me Sekretarin për Punë të Jashtme të Britanisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti sonte zhvilloi një bisedë telefonike me Sekretarin për Punë të Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly. Biseda ishte e...

TË FUNDIT

Vrau Elton Çiçon në 2016, Apeli i GJKKO konfiskon pasuritë e Jani Aliajt

Gjykata e e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar me vendimin nr.73 datë 09.05.2023 ka vendosur lënien në fuqi të vendimit nr.53...

Psikologia këshillon prindërit: Të jeni vigjilentë kur fëmijët rrinë me fqinjët

Psikologia Eskena Qirici tha për “Good Moorning Albanians”, se prindërit duhet të jenë më vigjilentë kur i lënë fqinjët e tyre t’u përkëdhelin fëmijët...

Kurti bisedë telefonike me Sekretarin për Punë të Jashtme të Britanisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti sonte zhvilloi një bisedë telefonike me Sekretarin për Punë të Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly. Biseda ishte e...

Akuzat për qumështin pluhur, Krifca-opozitës: Nisma mbron prodhimin vendas

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca bëri dje të ditur se gjatë vitit 2022 në vend u prodhua 1 milion tonë qumësht,...

Erdogan emëron për herë të parë një grua në krye të Bankës Qendrore të Turqisë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka emëruar këtë të premte Hafize Gaye Erkanin, ish-zyrtare ekzekutive për financa në Shtetet e Bashkuara, si guvernatore të...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×