Pse SHBA e sulmoi ashpër Albin Kurtin? Ish-këshilltari i Xhinxhiç rendit arsyet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se plani gjerman ofruar Kosovës dhe Serbisë ishte plotësisht i pranueshëm nga liderët e të dyja vende.

Sipas tij, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Evropian, Franca, Gjermania, Londra do të ushtrojnë më shumë presion ndaj të dyja vende që të arrihet zbatimi i marrëveshjes.

Këtë, nënvijëzoi Vejvoda, e tregoi më së miri fakti që Antoni Blinken doli me një kritikë shumë të ashpër ndaj Kurtit pasi ai nuk ishte këshilluar me komandantët e KFOR-it për të dërguar forcat speciale policore në veri edhe pse u paralajmërua të mos e bënte.

- Advertisement -

“Absolutisht, po e shohim tani. Një demonstrim i asaj që po thoni, mendoj se është fakti që sekretari i shtetit të SHBA-së, Antoni Blinken, doli me një kritikë shumë të ashpër ndaj z. Kurti pasi ai nuk ishte këshilluar me komandantët e KFOR-it për të dërguar forcat speciale policore dhe kryebashkiakët ndonëse pati paralajmërimet që kjo nuk duhej bërë. Ky është vetëm një shembull që pamë disa ditë më parë gjatë Samitit të komunitetit politik evropian në Kishinau të Moldavisë, ku u organizua një takim mes Presidentit Vuçiç dhe Presidentes Vjosa Osmani. Nëse i keni parë fotot, ishte Kryeministri Sholtz, Presidenti Makron dhe z. Borell të ulur në një tavolinë duke diskutuar këto probleme. Do të thosha se një gjë e tillë nuk do te mund te ndodhte pa presionin e aktorëve ndërkombëtarë”, tha Vejvoda.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Lirimi i Radoiçiç nga gjykata në Serbi, reagon Shefi i kabinetit të Kurtit

Luan Dalipi, shefi i stafit të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, ka reaguar pas lirimit të terroristit Milan Radoiçiç nga paraburgimi. Përmes një postimi në...

“EncroChat dhe Sky në duart e policëve”, Balla: Do të përjashtohen përgjithmonë 

Efektivët e policisë të cilët kanë përdorur sistemet e koduara të komunikimit Sky apo EncroChat do të përjashtohen përgjithmonë nga radhët e policisë së...

U kap duke tharë bimët narkotike në Krujë, arrestohet 43-vjeçari

Policia në Krujë ka arrestuar një 43-vjeçar i cili kishte kultivuar bimë narkotike në oborrin e banesës së tij. Gjatë kontrollit u gjet dhe një...

TË FUNDIT

Lirimi i Radoiçiç nga gjykata në Serbi, reagon Shefi i kabinetit të Kurtit

Luan Dalipi, shefi i stafit të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, ka reaguar pas lirimit të terroristit Milan Radoiçiç nga paraburgimi. Përmes një postimi në...

“EncroChat dhe Sky në duart e policëve”, Balla: Do të përjashtohen përgjithmonë 

Efektivët e policisë të cilët kanë përdorur sistemet e koduara të komunikimit Sky apo EncroChat do të përjashtohen përgjithmonë nga radhët e policisë së...

U kap duke tharë bimët narkotike në Krujë, arrestohet 43-vjeçari

Policia në Krujë ka arrestuar një 43-vjeçar i cili kishte kultivuar bimë narkotike në oborrin e banesës së tij. Gjatë kontrollit u gjet dhe një...

Ngrihet aktakuzë ndaj një personi për dhunë seksuale gjatë luftës në Kosovë

Prokuroria Speciale e Kosovës (PSK) njoftoi të mërkurën se ka ngritur aktakuzë ndaj një personi me inicialet Z.V., i dyshuar për dhunë seksuale gjatë...

Çollaku: Rithemelimi dhe PS rrëzuan interpelancën për Kosovën. Përgjigjet Bardhi

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Kreshnik Çollaku ka akuzuar se përfaqësues në Konferencën e Kryetarëve, përfaqësues të Rithemelimit drejtuar nga Berisha dhe përfaqësues të PS drejtuar...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×