Qeveria në RMV çmim tavan për bukën, bukëpjekësit: S’do prodhojmë më

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Maqedoninë e Veriut asnjë prodhues nuk do të guxojë të shesë bukë më të shtrenjtë se sa 33 denarë apo 53 cent.

Vendimi zyrtar do të sillet në seancën e nesërme të Qeverisë, por ende pa hyrë në fuqi ka shkaktuar reagime të ashpra të sektorit të prodhimit të bukës”

Pronarët e furrave të bukës kërcënuan se do ndërpresin prodhimin menjëherë pas shpalljes së vendimit për ngritjen e çmimit të bukës, pasi rritja eventuale do të shkaktonte humbje të mëdha.

- Advertisement -

“Ne morëm një vendim unanim që në ditën kur vendimi për ngrirjen e çmimit të bukës do të publikohet në Fletoren Zyrtare, nga dita e nesërme nuk do të prodhohet bukë dhe nuk do të dalë në treg. Çdo kompani ka kostot e veta dhe çmimin e përcakton sipas tyre. Ne nuk e detyrojmë askënd të blejë një bukë për 50 denarë nëse tashmë ka një bukë për 30 denarësh. Është ekonomi tregu”, thotë Goran Malishiç nga Oda Ekonomike e RMV.

Ilir Qabrati ka hapur furrë buke në Shkup në kohë pandemie, ndërsa nuk ka gjetur rehati asnjë ditë për shkak të harxhimeve të mëdha dhe fitimeve të pakta. Ulja e çmimit të bukës me detyrim sipas, tij do të shkatërrojë biznesin e tij dhe do ta detyrojë të pushojë nga puna 6 punëtorët që i ka.

“Zakonisht çmimi i miellit e përcakton edhe çmimin e bukës. Konkretisht ka qenë një lloj jo paralelizim, për shembull çmimi i miellit është 29, 30 denarë ndërsa buka 35 denarë. Kjo domethënë është një disbalans dhe fitimi është nën minimumin e asaj që duhet për të ekzistuar. Nëse buka pretendohet të bëhet 33 denarë, natyrisht se kjo do të ndikojë edhe në zhvillimin e biznesit”, shprehet Ilir Qabrati, pronar furrë buke.

Po ashtu, pritet që çmimi i energjisë elektrike të mos jetë më i ulët për bukëpjekësit në Maqedoninë e Veriut, pasi vendimi që mori qeveria në dhjetor për uljen e çmimit të energjisë për këtë sektor nuk e ndali rritjen e çmimit për qytetarët.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Trump: Nëse zgjidhem president, brenda 24 orëve mund t’i jap fund luftës në Ukrainë

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump është shfaqur shumë optimist , duke deklaruar në një rrjet amerikan se mund t'i japë fund luftës së Putinit në Ukrainë...

Turistët e huaj shpenzime rekord në Shqipëri, shifrat për 2022-shin

Turistët që erdhën nga jashtë kanë harxhuar më shumë para në vendin tonë se shqiptarët që pushuan në vend të huaj. Në vitin 2022,...

Rikthehen linjat e transportit në Gjermani

Linjat e transportit publik në Gjermani janë rifunksionalizuar në orët e para të së martës, pas një greve masive të punëtorëve të transportit të...

TË FUNDIT

Trump: Nëse zgjidhem president, brenda 24 orëve mund t’i jap fund luftës në Ukrainë

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump është shfaqur shumë optimist , duke deklaruar në një rrjet amerikan se mund t'i japë fund luftës së Putinit në Ukrainë...

Turistët e huaj shpenzime rekord në Shqipëri, shifrat për 2022-shin

Turistët që erdhën nga jashtë kanë harxhuar më shumë para në vendin tonë se shqiptarët që pushuan në vend të huaj. Në vitin 2022,...

Rikthehen linjat e transportit në Gjermani

Linjat e transportit publik në Gjermani janë rifunksionalizuar në orët e para të së martës, pas një greve masive të punëtorëve të transportit të...

EMRI| Merrte ryshfet për kalimet e personave në kufi, arrestohet polici

Është arrestuar inspektori Njazi Rexhepi në Durës pasi në këmbim të vlerave monetare, të cilat varionin nga 50 deri në 100 euro lejonte hyrje-daljet...

Britania dhe Polonia do të ndërtojnë fshatra të përkohshme në Ukrainë

Britania e Madhe dhe Polonia do të ndërtojnë dy fshatra të përkohshme në perëndim dhe qendër të Ukrainës, për t’iu ofruar strehim atyre që...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×