Rama përuron terminalin e ri në Rinas: Nga nesër lexim digjital i pasaportave

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama mori pjesë në inaugurimin e terminalit të ri në aeroportin “Nënë Tereza” në Rinas.

Rama tha se duke nisur nga dita e nesërme për të gjithë qytetarët që disponojnë një pasaportë shqiptare, atë të Britanisë së Madhe, të vendeve të BE, të SHBA-së dhe Kanadasë, do të ketë lexim digjital të pasaportës.

Ndërkohë, për qytetarët e vendeve të tjera leximi do të vijojë të jetë manual.

- Advertisement -

Kjo sipas kryeministrit do të sjellë shmangien e radhëve që ka qenë një sëmundje kronike në aeroport.

“Sot është vënë në punë dhe sistemi i ri teknologjik i leximit të pasaportave në hyrje, falë ndërhyrjes së Ministrit të Policisë së Shtetit dhe kompanisë koncesionare që është angazhuar në të gjithë frontin e punëve që duhen bërë në këtë aeroport. Nga nesër besoj të gjithë qytetarët shqiptarë me pasaportën shqiptare që do të vijnë në aeroportin e Rinasit nuk do të kenë më një lexim manual të pasaportës me punonjësin e policisë që i shikon në sy, e prapë sheh pasaportën dhe prapë i shikon në sy, por do kalojnë në barrierën digjitale me leximin digjital të pasaportës, një proces që zgjat më pak se gjysmë minuti. Kjo do të lehtësojë shumë të gjithë fluksin e hyrjeve. E njëjta gjë do të vlejë edhe për qytetarët e Bashkimit Europian, ata që kanë pasaportë të SHBA, Britanisë së Madhe, dhe Kanadasë, ndërkohë për të tjerët do të vazhdojë të ketë lexim manual të pasaportës”, tha Rama.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

EMRAT| Burri qëllon me thikë bashkëshorten në Korçë, shkak xhelozia

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në lagjen numër 10 të qytetit të Korçës mbrëmjen e kësaj të diele, ku shtetasi Aleko Myrtollari ka...

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

TË FUNDIT

EMRAT| Burri qëllon me thikë bashkëshorten në Korçë, shkak xhelozia

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në lagjen numër 10 të qytetit të Korçës mbrëmjen e kësaj të diele, ku shtetasi Aleko Myrtollari ka...

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×