English

Raporti i SPAK/ Përplasen në studio Karamuço dhe Beçi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Raporti i SPAK i publikuar pak ditë më parë, ka përplasur në studio ekspertin e kriminalistikës Ervin Karamuçon dhe ish-prokurorin Eugen Beçi.

- Advertisement -

Të ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, Karamuço theksoi se ende është një punë në gjysmë.

Këtë gjë e ka replikuar dhe ish-prokurori Beçi duke thënë se jemi në rrezik nëse Prokuroria kërkon ndëshkime pa prova.

Pjesë nga debati:  

Karamuço: Është një punë në gjysmë, nuk kemi fitore të plotë të asaj që u investua kaq shumë në Reformën në Drejtësi. Janë dhe Gjykatat e Larta dhe Kushtetuese. Shifrat janë rritur, qoftë dhe të sekuestrimit. Shikoj dhe një shifër të lartë të masave ‘arrest shtëpie’.

Beçi: Prokuroria në rast se rri në shinat e kodit të procedurës, në rast se rri në shinat e Kushtetutës, është e mirëpritur, në rast se Prokuroria bie nën ritmin e populizmin kërkon ndëshkim pa prova jemi në një rrezik të madh.

Karamuço: Kemi disa raste,  kur ti ngre akuzë për shpërdorim detyre, një e çon në burg një e lë në gjendje të lirë. Si ta kuptoj unë  këtë? Sterilizimin e ke detyrim paraqitje, a duhet sqaruar kjo?

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?