Refugjatët ukrainas në Serbi gëzojnë të drejta si qytetarët serbë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rreth 13 mijë refugjatë ukrainas kanë hyrë në Serbi gjatë muajit të fundit, por vetëm 3500 prej tyre kanë vendosur të qëndrojnë.

Në koordinim me Bashkimin Europian, Serbia u ka siguruar një status të veçante njerëzve që i largohen luftës në Ukrainë.

Për një vit ata do t’u gëzohen të njëjtave të drejta si qytetarët serbë.

- Advertisement -

Olga është një refugjate nga Mariupoli. Ajo po udhëton me vajzën e saj. Para se të arrinin në Serbi, atyre iu desh të qëndronin në vende të ndryshme për një muaj.

“Mariupoli është i shkatërruar. Shumë njerëz kanë humbur jetën, shtëpitë janë rrafshuar. Të jetosh atje është e pamundur”, tha Olga.

Ndërsa një tjetër, Aleksandri, ka në plan të qëndrojë në Serbi

“Unë do shkoj në Novi Sad”, thotë ai.

“Kam një shok atje, dhe aktualisht nusja ime ndodhet atje. Situata në Kiev është e paqëndrueshme. Mund të dëgjosh bombardimet çdo ditë. Ishte e frikshme”, shtoi ai.

Në momentin që hyjnë në serbi, personat që vijnë nga Ukraina marrin informacionet e para në Komisariatin për Refugjatët, të cilët prej 1 muaji janë të hapur 24 orë në ditë.

“Ne informojmë njerëzit që vijnë nga Ukraina që ata gëzojnë një status të përkohshëm mbrojtjeje në Serbi. Kjo do të thotë që ata kanë të njëjtat të drejta që kanë qytetarët serbë”, tha Gujaniçiç, nga Komisariati për refugjatët dhe emigrantët në Serbi.

“Ky është një dokument me të gjitha informacionet që mund të kenë nevojë refugjatët që qëndrojnë në Serbi dhe nuk kanë se ku të shkojnë. Ka informacion në dy gjuhë – anglisht dhe ukrainisht”, tha Bojana Iniç , nga Komisariati për refugjatët.

Nëse ata nuk kanë ku të shkojnë, dërgohen në qendrën për refugjatët në Jug të Serbisë. Që nga 18 marsi të gjithë refugjatët nga Ukraina kanë të drejtën e kujdesit shëndetësor, të drejtën të punësohen dhe të shkollohen në Serbi.

Në linjë me vendimin e Bashkimit Europian, këto masa të përkohshme do të zgjasin për të paktën 1 vit.

 

LEXONI GJITHASHTU:


1 COMMENT

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreu i Republikanëve serbë: Ja pse është përfshirë nipi i Millosheviçit në politikë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se përfshirja në politikë e nipit të Sllobodan...

Politikani serb: Vuçiç po përgatitet për konflikt të armatosur në Kosovë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatitet për...

“Më keq se me Millosheviçin”/Politikani serb: Vuçiç pret urdhrin nga Putin për luftë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po pret urdhrin...

TË FUNDIT

Kreu i Republikanëve serbë: Ja pse është përfshirë nipi i Millosheviçit në politikë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se përfshirja në politikë e nipit të Sllobodan...

Politikani serb: Vuçiç po përgatitet për konflikt të armatosur në Kosovë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatitet për...

“Më keq se me Millosheviçin”/Politikani serb: Vuçiç pret urdhrin nga Putin për luftë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po pret urdhrin...

Paralajmërimi i politikanit serb: Vuçiç po përgatit një sulm tjetër si në Banjskë

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po përgatit një...

“Radoiçiç i lirë”, Sanduloviç: E pabesueshme që SHBA e BE heshtin përballë Vuçiç

Kryetari i Republikanëve serbë Nikola Sanduloviç tha në një intervistë për “Balkan Talks” më gazetarin Franko Egro se është e pabesueshme që Shtetet e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×