Reshje shiu dhe dëbore deri të martën, parashikimi i motit për javën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Meterologu i Meteoalb, Hakil Osmani thotë se duke filluar nga sot e deri të martën, vendi ynë do të karakterizohet nga vranësira që do të sjellin reshje shiu, kryesisht në ultësirën perëndimore.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, Osmani u shpreh se do të ketë reshje në zonat malore.

Ndër të tjera, Osmani nënvizoi se nga e mërkura deri të premten, moti do të jetë i qëndrueshëm.

- Advertisement -

“Sot ka nisur me dominimin e këtyre vranësirave të shumta të cilat kanë sjellë reshje të pakta shiu, si fillim kanë qenë prezente në zonat veri-perëndimore të territorit shqiptar, por edhe zonat qendrore kanë pasur momente të pakta me pika shiu. Parashikohet që mesdita dhe orët vijuese t’i shtojnë vranësirat të cilat do të gjenerojnë reshje shiu, herë pas here edhe në formën e rrebesheve në ultësirën perëndimore.Ndërsa, në orët e mbrëmjes do të kemi dhe prezencë të reshjeve të dëborës në zonat malore, 1300 metra nga niveli i detit.

Mbeten këto reshje prezente edhe në mesnatë dhe në mëngjesin e së martës do kemi sasira  më të pakta, por do të jenë prezente reshjet e shiut. Në zonat malore do të zgjerohet harta e reshjeve, pasi reshjet e dëborës do të zbresin deri në 900 metra nga niveli i detit. Për fat të mirë, pjesa e dytëe ditës së martë, sjell një përmirësim gradual të kushteve të motit. Nga e mërkura deri në ditën e premte, parashikohet të kemi një mot të qëndrueshëm. Fundjava do të ketë vranësira disi më të shpeshta, çka mund të krijojnë reshje të pakta shiu”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti takon policin e plagosur në Veri, mbledh Këshillin e Sigurisë

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka vizituar në spital policin Alban Rashiti, i cili u plagos në orët e para të mëngjesit të së...

Tentoi të fuste ilaçe kontrabandë, arrestohet 54-vjeçari në Morinë

Një 54-vjeçar është vënë në pranga nga Policia Kukës, pasi u kap duke transportuar me autobus medikamente të ndryshme, me vlerë 15 000 eurove. Në...

Policia e Floridës ndalon shoferin 10-vjeçar në autostradë

Policia në Florida u trondit kur shoferi që ndaluan në një autostradë kryesore doli të ishte një djalë 10-vjeçar. Djali dhe motra e tij 11-vjeçare...

TË FUNDIT

Kurti takon policin e plagosur në Veri, mbledh Këshillin e Sigurisë

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka vizituar në spital policin Alban Rashiti, i cili u plagos në orët e para të mëngjesit të së...

Tentoi të fuste ilaçe kontrabandë, arrestohet 54-vjeçari në Morinë

Një 54-vjeçar është vënë në pranga nga Policia Kukës, pasi u kap duke transportuar me autobus medikamente të ndryshme, me vlerë 15 000 eurove. Në...

Policia e Floridës ndalon shoferin 10-vjeçar në autostradë

Policia në Florida u trondit kur shoferi që ndaluan në një autostradë kryesore doli të ishte një djalë 10-vjeçar. Djali dhe motra e tij 11-vjeçare...

Zbulohet identiteti i policit të vrarë në veri të Kosovës

Në orët e para të mëngjesit të së diel është vrarë një polic i Kosovës, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Ngjarja e...

Vrasja e policit në Kosovë, Basha: Beogradi të distancohet nga ngjarja e rëndë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës, ku një polic humbi jetën dhe një tjetër...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×