English

“RMV në shënjestër të sulmeve”, kreu i Inteligjencës: Rreziku nga Rusia, Kina, Irani

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Ballkani Perëndimor dhe Maqedonia e Veriut janë në shënjestër të sulmeve hibride të sofistikuara, me të cilat udhëheqin Rusia, Kina dhe Irani”.

- Advertisement -

Lajmi është konfirmuar nga  Erolld Musliu, drejtor i Agjencisë së Inteligjencës në Maqedoninë e Veriu, për Radion Evropa e Lirë.

Megjithatë, Musliu nuk përgjigjet konkretisht nëse Agjencia e Inteligjencës të cilën e drejton ai, ka informacione për  financimin e partive politike në Maqedoninë e Veriut me fonde nga Rusia dhe vendet e tjera si Kina dhe Irani.

Ai thotë se Kina, nën udhëheqjen e Partisë Komuniste ka prioritet bashkëpunimin me persona të caktuar në Maqedoninë e Veriut që janë kundër anëtarësimit të vendit në NATO dhe BE.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?