English

Rritja nga turizmi dhe ndërtimi, BB pret që ekonomia të zgjerohet 3.6% në 2023

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Banka Botërore pret që Prodhimi i Brendshëm Bruto në Shqipëri të rritet në nivelin 3.6% këtë vit. Në raportin e fundit, ky parashikim është rivlerësuar me rritje, pasi në qershor, institucioni fliste për rritje ekonomike 2.8%.

- Advertisement -

Duke iu referuar zhvillimeve, Banka Botërore thotë se ndikim në përshpejtimin e rritjes ka dhënë turizmi, me numrin e madh të vizitorëve dhe ndërtimi.

Rritja e të ardhurave nga punësimi, kreditimit dhe të ardhurat nga taksat sugjerojnë një rritje të mëtejshme në tremujorin e dytë dhe të tretë, si pasojë e rritjes së konsumit, investimeve dhe eksporteve.

Punësimi u rrit me 4.4% në tremujorin e parë 2023. Rritja e pagave dhe punësimi incentivuan pjesëmarrjen e krahut të punës (mosha 15+) në punësim, e cila arriti në 64% në tremujorin e parë 2023, shifra më e lartë që nga viti 2019.

BB parashikohet që rritja ekonomike të jetë 3.6% në vitin 2023, nisur edhe nga kushtet financiare ndërkombëtare.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×