Rritet numri i turistëve në Bylis, dominojnë të huajt që adhurojnë monumentet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mark dhe Frances Walker kanë ardhur nga Londra. Ata mbajnë numrin 260 të turistëve që kanë vizituar Bylisin e Ilirisë gjatë muajit maj.

Çifti ka punuar gjithë jetën si ekonomistë financier. Të dy po shijojnë daljen në pension me një tur vizitash në Shqipëri.

Sot po vizitojnë Bylisin. Këtë qytet ia kanë prezantuar miqtë e tyre.

- Advertisement -

“Ne zgjodhëm Shqipërinë sepse miqtë tanë na e kanë rekomanduar. Është një vend ku ne kemi dëshirë ta vizitojmë, sepse këtu ka kulturë romake dhe helene”, shprehet Mark.

“Duke qenë se ne jemi diplomuar në klasicizëm, është një dëshirë e jona për të njohur dhe parë këto qytete antike. Normalisht për ne është një vizitë e cila na ofron një hapësirë të re”, thotë Frances Ëalker.

Parku arkeologjik Bylis ofron hapësirën e tij me shumë momente duke e bërë atë një nga sitet më të bukura dhe një nga qytetet ilire që dominon mbi lumin e Vjosës.

Ky park ka një hapësirë më të madhe të vizitueshme duke pasur një pjesë të mirë e monumenteve është mirëmbajtur. 

“Kjo do të thotë që pjesa e vizitueshmërisë sivjet nuk do të ketë në fokus vetëm monumentet por edhe mozaikët. Gjatë muajit Qershor do të bëjmë dhe hapjen e një pjese të mozaikëve të tij për vizitorët”, thotë Ornela Dyrmishaj, drejtoreshë e parkut.

Parku Bylis ofron një infrastrukturë më të pasur informuese për vizitorët duke filluar nga sinjalistika në territorin e parkut, tabelat informuese dhe të gjitha broshurat e nevojshme që cilido vizitor dëshiron. 

E rëndësishme është që ky park ka edhe një aplikacion dixhital, ku çdo kush mund ta shkarkoj në telefonin e tij dhe  të ketë një guidë personale në çdo hapësirë që viziton brenda këtij parku.

Në krahasim me të njëjtën periudhë, numri i turistëve që kanë vizituar Bylisin është më i madh. 1300 turistë vizituan këtë qytet antik në këto 5 muaj.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mjekja estetiste Çaushaj: Edhe burrat duan botoks, po vijnë në çift madje

Luada Çaushaj, estetiste është shprehur se përveç grave, botoks bëjnë dhe burrat. E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”, në Euronews Albania, tha se çiftet...

Shpërthim në sheshin “Adem Jashari” në Mitrovicë

Një shpërthim ka ndodhur këtë të premte në sheshin “Adem Jashari” në qytetin e Mitrovicës. Bëhet me dije se si pasjë e shpërthimit janë...

Vazhdojnë sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhias

Sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhjas, janë duke vazhduar, kanë thënë zyrtarë rusë dhe blogerë ushtarakë pro Kremlinit. Ata janë duke raportuar për luftime...

TË FUNDIT

Mjekja estetiste Çaushaj: Edhe burrat duan botoks, po vijnë në çift madje

Luada Çaushaj, estetiste është shprehur se përveç grave, botoks bëjnë dhe burrat. E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”, në Euronews Albania, tha se çiftet...

Shpërthim në sheshin “Adem Jashari” në Mitrovicë

Një shpërthim ka ndodhur këtë të premte në sheshin “Adem Jashari” në qytetin e Mitrovicës. Bëhet me dije se si pasjë e shpërthimit janë...

Vazhdojnë sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhias

Sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhjas, janë duke vazhduar, kanë thënë zyrtarë rusë dhe blogerë ushtarakë pro Kremlinit. Ata janë duke raportuar për luftime...

“Territor i pastër”/ Asgjësohen 108 bimë kanabis në Krujë

Në kuadër të operacionit policor të koduar “Territor i Pastër”,  ditën e sotme në Krujë janë kultivuar 108 bimë narkotike. Policia bën m e dije...

Drafti i propozuar nga Rama, Bundestagu konfirmon për Euronews marrjen e dokumentit

Kryeministri Edi Rama, njoftoi ditën e djeshme përmes një konference për shtyp, se i ka dorëzuar kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrit francez Emanuel...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×