English

“Rugova lider i pazakontë”, Rama në 25 vjetorin e çlirimit në Kosovë: Ati i lirisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama ishte këtë të hënë në Prishtinë për 25 vjetorin e çlirimit të Kosovës.

- Advertisement -

Në Konferencë Ndërkombëtare për 25 Vjetorin e Ndërhyrjes së NATO-s “Rugova dhe Perëndimi”, Rama tha se Ibrahim Rugova është ati themelues i Kosovës së lirë.

Ai tha se Rugova ishte një njeri i vetëm i cili mes zallamahisë që e rrethonte i tha Kosovës një forcë të panjohur më parë, “atë të ujit që gërryen gurin pa ngut”.

“Rogova ati themelues i Kosovës së lirë ishte një shqiptar i dalë nga brinjët malore të historisë sonë. Një politikan i rrahur me vaj e uthull një figurë që edhe sot është e vështirë ta përmbledhur si një të tërë pa i hyre në hak pjesëve.

Mbetet më atipiku i politikanëve shqiptar. I pashpjegueshëm dot deri në fund për mënyrën se si i imponuar njerëzve si lumi që rrjedh duke krijuar shtatin. Rugova kryetar pa pallat e pa komb e çoi vendin drejt të ardhmes. Ai u vetëshpall president i Kosovës për herë të parë, pati guximin e gjeniut për fatin se nuk rrezikoi jetën, por personalitetin. Ishte një akt donkishotest për shumë”, tha ai.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?