Rusia sulmon me dronë portin në Odesa

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia ka sulmuar me dronë një port të madh ukrainas prej ku eksportohet drithërat. Si pasojë e sulmit, flakët kanë përfshirë depot dhe kanë shkaktuar dëme të tjera, tha Ukraina, disa orë para se presidenti rus, Vladimir Putin, dhe homologu i tij turk, Recep Tayyip Erdogan, të takohen.

Sulmi me dronë që zgjati për tre orë e gjysmë goditi portin Izmail në rajonin e Odesës. Dronët sulmuan depot dhe ndërtesat e prodhimit dhe si pasojë e sulmit, nga zjarri u përfshin edhe disa ndërtesa civile, tha guvernatori i rajonit të Odesës.

Putin dhe Erdogan do të takohen të hënën, më 4 shtator, në Soçi, përderisa Ankaraja dhe Kombet e Bashkuara po synojnë të ringjallin marrëveshjen për eksportin e drithërave ukrainase, pakt që kishte ndihmuar në lehtësimin e krizës ushqimore globale. Turqia ka thënë se këto bisedime janë vitale për marrëveshjen.

- Advertisement -

Rusia u largua nga marrëveshja në korrik, një vit pasi pakti u ndërmjetësua nga OKB-ja dhe Turqia. Moska u ankua se eksportet e saj ushqimore dhe të plehrave artificiale po përballeshin me pengesa dhe në shtetet që ka më së shumti nevojë nuk po shkonin drithëra të mjaftueshme ukrainase.

Kjo ishte marrëveshja e parë që Rusia dhe Ukraina arritën pasi Moska nisi pushtimin e fqinjit të saj në shkurt të vitit 2022.

Pas largimit nga marrëveshja, që njihet edhe si nisma e drithërave e Detit të Zi, Moska vazhdimisht ka kryer sulme ndaj porteve që gjenden në lumin Danub, që është bërë rruga kryesore për eksportin e drithërave ukrainase.

Rreth 17 dronë u rrëzuan, por disa prej tyre goditën caqet në zonën e Izmailit, tha guvernatori i Odesës, Oleh Kiper përmes një postimi në Telegram. Ai shtoi se sipas të dhënave paraprake nga sulmet ruse nuk raportohet për viktima.

Sulmi i së hënës pason sulmet e një dite më parë ndaj një porti tjetër të madh në lumin Danub, në Reni. Nga sulmet e së dielës u dëmtua infrastruktura e portit dhe të paktën dy persona u plagosën.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Foli në Kuvendin e “Rithemelimit”/ Abilekaj: Me çfarë statusi u ftua Argita Malltezi

“Kuvendi i “Rithemelimit” ishte një kuvend i vetmisë së madhe”, kështu tha Enton Abilekaj në “Now me Erla Mëhillin”. Ai tha se ky Kuvend nuk...

Zbulohet data, kur do të mbahen zgjedhjet parlamentare në Maqedoninë e Veriut

Zgjedhjet parlamentare në Maqedoninë e Veriut do të mbahen më 8 maj 2024, së bashku me rundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. Rundi i...

Ceremonia mortore për Liridonën, vëllai: Bashkë me të varrosëm një pjesë të shpirtit

Vëllai i Liridona Ademajt, Leonardi, ka i ka dhënë lamtumirën të motrës përmes një reagimi në Facebook, pas ceremonisë së varrimit të saj. Ditën e...

TË FUNDIT

Foli në Kuvendin e “Rithemelimit”/ Abilekaj: Me çfarë statusi u ftua Argita Malltezi

“Kuvendi i “Rithemelimit” ishte një kuvend i vetmisë së madhe”, kështu tha Enton Abilekaj në “Now me Erla Mëhillin”. Ai tha se ky Kuvend nuk...

Zbulohet data, kur do të mbahen zgjedhjet parlamentare në Maqedoninë e Veriut

Zgjedhjet parlamentare në Maqedoninë e Veriut do të mbahen më 8 maj 2024, së bashku me rundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. Rundi i...

Ceremonia mortore për Liridonën, vëllai: Bashkë me të varrosëm një pjesë të shpirtit

Vëllai i Liridona Ademajt, Leonardi, ka i ka dhënë lamtumirën të motrës përmes një reagimi në Facebook, pas ceremonisë së varrimit të saj. Ditën e...

Ndahet nga jeta gjimnasti i njohur korçar, Llazi Pula

Ndahet nga jeta Llazi Pula gjimnasti i cili ka bërë historinë e gjimnastikës korçare dhe asaj shqiptare. Korçari i njohur do ta fillonte sportin...

Lukashenko i premton besnikëri Kinës, lideri bjellorus në Pekin, takim me Xi Jinping

Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko përshëndeti “miqësinë e besueshme” të vendit të tij me Kinën, pasi bisedoi kokë më kokë me presidentin Shi Xhinping gjatë...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×