English

“Serbia po bëhet gati për ndërhyrje në Kosovë”, eksperti zbulon datat dhe skenarin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i sigurisë Drizan Shala ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth asaj që po ndodhin në Ballkanin Perëndimor.

- Advertisement -

Ai tha se ka mundësi që Serbia të sulmojë Rusinë. Sipas tij madje janë disa data në tavolinën e Vuçiçit, i cili është treguar kohët e fundit shumë i ashpër në lidhje me qëndrimet e tyre pro Kosovës.

“Ku do të qendrojë dhe si do të ndodh dhe kur mund të ndodh, këto janë disa çështje variable. Mund të presim veprime të caktuara para mbajtjes së zgjedhjeve në parlamentin europian të bashkimit europian apo gjatë pjesës zgjedhore.

Ndoshta do të kemi më 24 shtator në 1-vjetorin e Banjskës një aktivitet të caktuar të cilin e ka proklamuar Vuçiç, ose do të lidhet me dy data të tjera të rëndësishme siç është data e fillimit të zgjedhjeve në SHBA apo në ditën e zgjedhjeve që planifikohen në fillim të 2025.

Janë shumë data në tavolinë. Çfarë mund të përcaktohet është se lufta Ukrainë- rusi, po i jep atribut dhe impakt të caktuara edhe në Beograd. Ukraina është duke humbur në territorin e vetë. Rusia është duke avancuar. Nga këto zhvillime Vuçiç ka marrë në konsideratë të kthehet në dialogun për të krijuar botën serbe të cilin e dëshiron prej kohësh edhe kisha ortodokse serbe”,-tha eksperti.

LEXONI GJITHASHTU:

3 COMMENTS

  1. Nuk mendoi qe serbia te sulmoi kosoven kur perveq KFORit eshte edhe NSTO dhe kosova tani ka udhtri dhe polici.Por keto jan manevra dhe insinusta te zVuqiwit qe te sjelli frik dhe te bej pression te SHBA e BE qe te bejn pression mbi kosoven dhe te favoritten dhe plotedojn apetitet e serbose.zKosova duhet te jet e gatedhme.

  2. Tek paragrafi I dyte ke bërë gabim, duhet Kosovës Jo Rusise. Ti ke shkruajtur Serbia do te sulmoje Rusine.
    Paragrafi qe me zbardhur ti 👉”Ai tha se ka mundësi që Serbia të sulmojë Rusinë. Sipas tij madje janë disa data në tavolinën e Vuçiçit”

  3. Ai tha se ka mundësi që Serbia të sulmojë Rusinë. Sipas tij madje janë disa data në tavolinën e Vuçiçit, i cili është treguar kohët e fundit shumë i ashpër në lidhje me qëndrimet e tyre pro Kosovës.
    Hmmm??

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?