Shqiptarët rrojnë 77 vite, në vendin e 50-të për jetëgjatësinë, njësoj me SHBA

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqiptarët e viteve 1950 jetonin mesatarisht vetëm 54 vite, ndërsa që nga ajo kohë jetëgjatësia është rritur me me 23 vjet për të arritur në 77 vjet në vitin 2020.

Në një plan krahasues, vendi ynë është i 50-ti në renditje botërore me 200 shtete, ndërsa lista kryesohet nga Hong Kongu, Makao e Japonia, me mesatare 85 vjec dhe mbyllet nga Çadi dhe Nigeria me nivelin 53 vjec.

Ajo çka bie ne sy ne evolucionin global te cilesise se jetes në 70 vjet, faktor ky që ndikon edhe në jetegjatësi është tabela e vendeve të G7-ës.

- Advertisement -

Nëse Japonia është ngjitur nga vendi i 45-të në vendin e tretë që nga viti 1950, në të njëjtën periudhë Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë zbritur në vendin e 53-të nga vendi i trembëdhjetë.

Në SHBA jetëgjatësia është rritur me 11 vjet në këtë etapë kohore, ndërsa në Japoni me 23 vjet.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×