English

Shqiptari: Bombola e kafes, shkak për nisjen e zjarrit në Rhodes

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqiptari që jeton në Greqi, Ari Kasapi tregoi në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se bombola e kafes ishte shkak për nisjen e zjarrit në ishullin Rhodes.

- Advertisement -

Atje situata është shumë e rëndë dhe prej disa ditësh flakët vijojnë duke djegur 1/3 e ishullit.

“Besoj që vënia e flakës ka qenë e qëllimshme. Zjarri ka nisur nga një shpërthim i vogël, diku aty kanë vënë një mjet shpërthyes, ose bombola të vogla gazi që bëjmë kafe dhe zjarri ka nisur nga një shpërthim i vogël. Kanë shkuar gjithë fshatarët me makina që kanë pasur mbrapa cisterna me ujë, kanë shkuar gjithë makinat zjarrfikëse, megjithëse janë pak, por nuk ja dolën sepse nga njëra anë zjarri shuhej e nga ana tjetër kishte një pikë tjetër zjarri,” – u shpreh Kasapi.

Mediat ndërkombëtare e kanë konsideruar si një katastrofë biblike atë që po ndodh me zjarret në Rhodes dhe në gjithë Greqinë po ashtu. Flakët masive mbi 34 mijë hektarë tokë dhe bilanci mund të jetë akoma edhe më i rëndë.

Pavarësisht angazhimit të qindra efektivëve zjarrfikës, dhjetëra mjeteve, e madje edhe ndihmës me avionë nga Turqia, autoritetet thonë se zjarret nuk po vihen nën kontroll as në ditën e tetë.

Gati 20 mijë njerëz janë evakuuar deri më tani. Mediat britanike thonë se gati gjysma janë turistë nga ky vend, të cilët po largohen me avionë të posaçëm të dërguar nga qeveria e Britanisë së Madhe.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×