Shtohen rastet e miopisë te fëmijët! Specialistja zbulon shkaqet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Specialistja orthoptiste, Enela Maliqaj tha në “Good Morning Albanians”, se janë shtuar e pritet të shtohen edhe më shumë rastet e miopisë, sidomos te fëmijët e shkak për këtë kanë qenë pandemia, mësimi online dhe përdorimi i tepërt i telefonave.

Ajo tha se pritet që në 10 vitet e ardhshme 2.5 miliardë e popullsisë botërore do të jenë miopë.

“Miopia ka të bëjë me përthyerjen e dritës që nuk fokusohet në retinë, por bie para saj. Në kohët e sotme, covi-di, kalimi i pandemisë, ka  bërë që fëmijët të qëndrojnë në një kohë të gjatë në ambientet e brendshme, mësimi ka qenë online në shumicën e kësaj periudhe, kjo ka bërë që të rritet shumë prevalenca e miopisë.

- Advertisement -

Shoqata ndërkombëtarë e strabizmit është vënë në alarm pikërisht për këto probleme, pasi mendohet se në 10-vjeçarin e ardhshëm 2.5 miliardë e popullsisë botërore do të jenë miopë”,-tha Enela Maliqaj.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...

TË FUNDIT

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...

Ilda Zhulali: Edi Rama po dëmton Kosovën, ja si po e bën lojën e Serbisë

Ekspertja e çështjeve ndërkombëtare, Ilda Zhulali tha në “Now me Erla Mëhillin” se Edi Rama është duke e dëmtuar Kosovën me draft-statutin e propozuar...

600 km2 tokë nën ujë në Kherson, Ukraina hedh poshtë raportet për kundërofensivë

Qindra ukrainas u shpëtuan nga çatitë të enjten, dy ditë pasi ujërat nga një digë e madhe e thyer përmbytën fshatra, fusha dhe rrugë...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×