Shtyhet seanca për ndryshimet kushtetuese në RMV, s’u arritën 2/3-at e votave

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut u zhvillua dje seanca për ndryshimin e Kushtetutës, konkretisht për futjen e bullgarëve në Kushtetutë.

Por, votimi i nevojës për ndryshimin e Kushtetutës u shty për një moment të dytë, pasi qeveria nuk kishte dy të tretën e votave të nevojshme.

Rendi i ditës për debatin u votua më 70 vota pro dhe 47 kundër.

- Advertisement -

Kryeministri Dimitar Kovaçevski provoi të bindë deputetët për të fundit herë që të votojnë pro ndryshimeve kushtetuese. Ai theksoi se këto ndryshime kanë vetëm një qëllim, zhbllokimin e procesit eurointegrues të vendit.

Deputetët e pushtetit dhe opozitës kishin qëndrime dhe kërkesa të ndryshme. Deputeti i BDI-së, Arbër Ademi kërkoi nga deputetët që të votojnë pro pasi siç tha shërbime të huaja po kërkojnë të realizojnë ëndrra të shekullit të kaluar.

Halil Snopçe, nga Aleanca për Shqiptarët u tha deputetëve se ashtu siç po bëhet kërkesa për ndryshimin e Kushtetutës, të kërkohet edhe ndryshimi i “gjuhës që e flasin 20%, me gjuhën shqipe”.

Për votimin e nevojës së ndryshimit të Kushtetutës, duhet të votojnë 80 deputetë. Për këtë Kuvendi ka 10 ditë kohë. Ndërkaq, ndryshimi i Kushtetutës deri tani është bërë 8 herë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Çekia dhe Poloni rrisin kontrollet në kufi me Sllovakinë për shkak të emigrantëve

Republika e Çekisë dhe Polonia kanë ndërmarrë veprime të bashkërenduara më 3 tetor për rritjen e kontrolleve përgjatë kufijve të tyre me Sllovakinë, për...

Makina përplas 12-vjeçarin, largohet nga vendi i ngjarjes

Një aksident ka ndodhur, rreth orës 13:30, në aksin rrugor Fushë Krujë-Kamëz, ku një automjet ka përplasur një fëmijë të mitur të moshës 12-vjeçare. Policia...

Bie besimi te ndërtimi, BSH: Treguesi i ndjesisë ekonomike u ul në shtator

Raporti periodik që nxjerr Banka e Shqipërisë, për vrojtimin e besimit të bizneseve dhe konsumatorëve, tregon se pritshmëritë për ekonominë ranë me 2.4 pikë,...

TË FUNDIT

Çekia dhe Poloni rrisin kontrollet në kufi me Sllovakinë për shkak të emigrantëve

Republika e Çekisë dhe Polonia kanë ndërmarrë veprime të bashkërenduara më 3 tetor për rritjen e kontrolleve përgjatë kufijve të tyre me Sllovakinë, për...

Makina përplas 12-vjeçarin, largohet nga vendi i ngjarjes

Një aksident ka ndodhur, rreth orës 13:30, në aksin rrugor Fushë Krujë-Kamëz, ku një automjet ka përplasur një fëmijë të mitur të moshës 12-vjeçare. Policia...

Bie besimi te ndërtimi, BSH: Treguesi i ndjesisë ekonomike u ul në shtator

Raporti periodik që nxjerr Banka e Shqipërisë, për vrojtimin e besimit të bizneseve dhe konsumatorëve, tregon se pritshmëritë për ekonominë ranë me 2.4 pikë,...

Molliqaj: Të kthehet diskutimi në një proces tjetër, si ripërcaktimi i kufijve

Kryetari i PSD-së Dardan Molliqaj ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania ku dha edhe një mesazh për kryeministrin e Kosovës, Albin...

Kreu i Komunës së Preshevës: Jemi në gojën e ujkut, po na sulmojnë, jemi shënjestra

Kreu i Komunës së Preshevës Shqipërim Arifi është shprehur se Kosova duhet të jetë në mbështetje të tyre. Në një intervistë për Euronews Albania, ai...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×