Si i shpëtoi drejtësisë Tase, u hetua për lejimin e mbjelljes së kanabisit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në prill të vitit 2021 Prokuroria e Vlorës do të kërkonte pezullimin nga detyra të 5 oficerëve të komisariatit të Himarë, ndër të edhe të drejtuesit të tij Arjan Tase.

Efektivi policisë, autor i tragjedisë në Himarë së bashku me 5 kolegë të tij u akuzua nga prokuroria për shpërdorim detyre.

Ata më veprimet dhe mos veprimet e tyre kishin favorizuar mbjelljen e 12 mijë bimëve kanabis në disa zona në fshatra të njësisë administrative  Hore Vranisht.

- Advertisement -

Policia e Himarës nuk kishte marrë asnjë masë në kontrollin e territorit duke ai bërë të lehtë punën kultivuesve të kanabisit.

Hetimi i Prokurorisë ishte i shtrirë në kohë prej 2020 ku ishin zhvilluar disa operacioni policore në këtë zonë.

Vetëm në një aksion policia arriti të shkatërrojë 6790 rrënjë kanabis.

Kolegët e tjerë të Tases që u hetuan ishin Artur Veshaj, nën/komisar, përgjegjësi i krimeve pranë komisariatit të Himarës, Ilir Kadëna nën/komisar specialist për krimet në komisariatin e Himarës, Isa Jaçaj, specialist krimesh në komisariatin e Himarës, David Fakaj oficer patrulle në Himarë.

Prokuroria e Vlorës i dërgoi të pandehur në gjykata këta 5 policë së bashku me 50 persona të tjerë të cilit kishin kultivuar gjithsej 12 mijë bimë kanabis.

Gjithashtu policia gjatë aksioneve sekuestroi edhe 120 kilgramë kanabis. Në përfundim prokuroria  e Vlorës nuk provoi dot akuzën duke pushuar hetimin për drejtuesin e komisariatit të Himarës. Kërkesa e prokurorisë është përcjellë më pas në gjykatë e cila është miratuar.

Me pastrimin e dosjen Tases i lindte e drejta të kërkonte rikthimin në polici dhe kjo  ka ndodhur. Në fillim të këtij viti ai u kthye në detyre me urdhër drejtorit të policisë së shtetit.

Tase mbante detyrën e shefit të policimit në komunitet në policinë e Elbasanit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“S’kam punë me prokurorët popullorë”, Bushati-Ramës: Nuk na tremb me atë këmishë

Prokurorët popullorë nuk kanë me mua asnjë punë. Ishte kjo deklarata e kryeministrit Edi Rama në “Now me Erla Mëhillin”. Ai foli ekskluzivisht për dosjen...

“Nuk i jap llogari njeriu kë takoj”- Rama: Nuk i kam dhënë asnjë dokument McGonigal

Kryeministri Edi Rama ishte këtë të enjte i ftuar në emisionin “Now” në Euronews Albania, ku foli në lidhje me përfshirjen e tij në...

‘Më erdhi në zyrë dhe më takoi’, Rama tregon si u njoh me ish-zyrtarin e FBI-së

Kryeministri Edi Rama ka treguar sesi u takua për herë të parë me ish-zyrtarin e FBI-së, Charles McGonigal. Në një intervistë për emisionin "Now" në...

TË FUNDIT

“S’kam punë me prokurorët popullorë”, Bushati-Ramës: Nuk na tremb me atë këmishë

Prokurorët popullorë nuk kanë me mua asnjë punë. Ishte kjo deklarata e kryeministrit Edi Rama në “Now me Erla Mëhillin”. Ai foli ekskluzivisht për dosjen...

“Nuk i jap llogari njeriu kë takoj”- Rama: Nuk i kam dhënë asnjë dokument McGonigal

Kryeministri Edi Rama ishte këtë të enjte i ftuar në emisionin “Now” në Euronews Albania, ku foli në lidhje me përfshirjen e tij në...

‘Më erdhi në zyrë dhe më takoi’, Rama tregon si u njoh me ish-zyrtarin e FBI-së

Kryeministri Edi Rama ka treguar sesi u takua për herë të parë me ish-zyrtarin e FBI-së, Charles McGonigal. Në një intervistë për emisionin "Now" në...

Rama për mosballafaqimin me opozitën: Palo nivel, nuk meritojnë të sqarohen me mua

Kryeministri Edi Rama tha në “Now me Erla Mëhillin” se nuk ka shkuar Kuvend për t’u ballafaquar me opozitën sepse deputetët e kanë ulur...

Ekskluzive | Rama: Pse nuk shkova në Kuvend dhe e vërteta ime për dosjen McGonigal

Kryeministri Edi Rama është përballur në “Now me Erla Mwhillin” me pikëpyetjet e ngritura rreth ccwshtjes McGonigal. Ai ka folur për skandalin me ish-zyrtarin e...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×