English

Simbolet serbe/Mbishkrime për brigadat e veriut, të shpallura terroriste nga qeveria

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në katër komunat veriore të Kosovës, me shumicë serbe, janë parë të dielën disa grafite të reja me mesazhet “Kur të kthehet ushtria në Kosovë, Brigada e Veriut jeton”.

- Advertisement -

Policia e Kosovës tha se ende nuk ka informacione për autorët, ndërkohë që ka nisur hetimet dhe ka marrë disa persona në pyetje.

Mesazhet janë shfaqur një ditë para protestës së ftuar nga Lista Serbe, e cila ka paralajmëtuar të hënën një tubim masiv. Ndërkohë të dielën, në Beograd tifozët e Crvena Zvedës para ndeshjes së basketbollit me Zhalgirisin marshuan me një mesazh. :“Shtet, ndalo emigrimin e serbëve nga Kosova!”.

Grafite të tilla janë shkruar me vite nëpër rrugët e Mitrovicës së Veriut dhe të komunave tjera në veri të Kosovës.

Qeveria e Kosovës e ka shpallur Brigadën Veriore dhe Mbrojtjen Civile si organizata terroriste në fund të qershorit të vitit 2023.

Besohet se këto dy organizata veprojnë në veri të Kosovës dhe numërojnë qindra anëtarë nga radhët e komunitetit serb.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×