Skulptorja: Kam biseduar me protestuesin që qëndroi këmbëkryq në ’90-tën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Skulptorja 20 vjeçare, Eliza Shala, ka befasuar të gjithë në Sheshin “Zahir Pajaziti” kur me 28 nëntor prezantoi një skulpturë të një personaliteti që ishte bërë i njohur përmes një fotografie të famshme të marsit të vitit 1990.

Bëhet fjalë për Faik Rexhepin, i cili në protestën e asaj kohe kishte vendosur që të rrinte këmbëkryq para forcave ushtarake serbe që ushtronin dhunë të pashembullt ndaj kosovarëve që protestonin kundër shtypjes. Zbulimi i bustit është bërë të hënën pasdite teksa ai titullohet “Këmbëkryq”.

E ftuar në emisionin “Goodmorning Albanians” në Euronews Albania, skulptorja u shpreh se ka kontaktuar me vetë protestuesin, ku ka marrë dhe pëlqimin e tij.

- Advertisement -

Shala tha se Rexhepi është dhunuar nga policia jugosllave për faktin që ul këmbëkryq gjatë asaj proteste.

“Kam hulumtuar, sepse kam dashur të di më shumë rreth historisë së kësaj fotoje; gjithashtu para se ta nis, kam rënë në kontakt me vetë Faikun. Kemi marrë pëlqimin e tij për ta realizuar, është emocionuar. Në fakt, për shkak se Faiku është në gjendje jo shumë të mirë, kemi biseduar me gruan e tij dhe është emocionuar goxha shumë dhe ajo; na ka treguar për historinë e asaj dite dhe uljen e tij në mes të protestës. Ka qenë një reagim i momentit. E ka rrahur policia pasi është ulur”, tha Shala.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Blinken kritikoi ashpër Kosovën, kongresmeni amerikan: Dëshpëruese, sulmoi një aleat

Kongresmeni amerikan, Ritchie Torres, ka reaguar me tone kritike ndaj deklaratës së Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken, drejtuar autoriteteve kosovare për situatën në...

“U kalua vija e kuqe”, Shtuni: S’i duhet Kosovës Oso Kuka, i duhet Ismail Qemali

Eksperti i sigurisë nga SHBA, Adrian Shtuni kohë më parë parashikoi se do të ketë një konflikt së shpejti në veri të Kosovës. Shtuni tha...

Eksperti zbulon çfarë fshihet pas deklaratës së DASH: Kurti t’i vejë gishtin kokës

Eksperti i sigurisë Adrian Shtuni ishte i ftuar këtë të shtunë në emisionin Revieë në Euroneës Albania, ku foli në lidhje me përshkallëzimin e tensioneve...

TË FUNDIT

Blinken kritikoi ashpër Kosovën, kongresmeni amerikan: Dëshpëruese, sulmoi një aleat

Kongresmeni amerikan, Ritchie Torres, ka reaguar me tone kritike ndaj deklaratës së Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken, drejtuar autoriteteve kosovare për situatën në...

“U kalua vija e kuqe”, Shtuni: S’i duhet Kosovës Oso Kuka, i duhet Ismail Qemali

Eksperti i sigurisë nga SHBA, Adrian Shtuni kohë më parë parashikoi se do të ketë një konflikt së shpejti në veri të Kosovës. Shtuni tha...

Eksperti zbulon çfarë fshihet pas deklaratës së DASH: Kurti t’i vejë gishtin kokës

Eksperti i sigurisë Adrian Shtuni ishte i ftuar këtë të shtunë në emisionin Revieë në Euroneës Albania, ku foli në lidhje me përshkallëzimin e tensioneve...

“Po luan me zjarrin”- Milo analizon situatën në Veri: Pse Kurti shkaktoi tensionet

Historiani Paskal Milo ishte i ftuar këtë të shtunë në emisionin Review në Euronews Albania, ku analizoi tensionet në veri të Kosovës. Milo tha se...

Tensionet në Veri, analisti: Ka faj edhe Europa, po e mban konfliktin të ngrirë

Analisti Neritan Alibali tha në emisionin Review në Euronews Albania se situata në Veri ndodhi pasi qeveria serbe vazhdon ta konsiderojë veriun tokë serbe dhe...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×