English

Spahiu: Asnjë shtet s’mund ketë qeverisje “afrikane” dhe drejtësi “amerikane”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Juristi kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se nuk mund ekzistojë një shtet që të ketë qeverisje “afrikane” dhe drejtësi “amerikane”.

- Advertisement -

Duke komentuar reformën në drejtësi në  Shqipëri, Spahiu tha se edhe SPAK është shqiptare, por në reformën në drejtësi nuk flitet vetë, për të. Sipas tij reforma në drejtësi ka ndryshuar shumë, por nuk mund të ndryshojë gjithçka.

“Kam pasur mundësinë të flas nga afër me dy nga ekspertët kur filloi reforma në drejtësi. I pyeta se sie parashikonin ata se sa mund të ndryshonte Shqipëria nga reforma në drejtësi. ekspertët e këtij sondazhi më kanë dhënë një përgjigje shumë interesante.

Më thanë: Nuk mund të ketë një shet që ka klasë politike afrikane dhe drejtësi amerikane, qeverisje afrikane dhe sistem drejtësie amerikane. merre të gjithë listën në 180 shtete, në ato nivele që është sistemi politik në nivell korruptiv në ato nivele ke dhe sistemin e drejtësisë”,-tha juristi Spahiu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?